kulturë

I LOVE RIO është pasion për kulturën, dhe duket për të mbuluar pasuri e madhe e krijimtarisë artistike që ndrit në të gjithë qytetin, në të gjitha format dhe shprehjet e saj tradicionale dhe inovative.


Repertori i Rio de Janeiro i kulturës tradicionale është shpjegoi, duke përfshirë festivalet e filmit, produksione teatrale, art ekspozita, dhe tregon valle. Manifestime artistike nga teatri shtresës së lartë Prodhimet thesaret autentike Favela janë ekspozuar për lexuesit, duke shtuar cilësi më të madh për portofolin kulturore të qytetit.


Rio de Janeiro fotografitë

Cariocas janë shpirti i RIO


'Kultura' është një term i hapur dhe fluide që i referohet çdo gjë të prodhuar nga intelekti njerëzor. Ai përfshin artin tradicional, të tilla si film, teatër, vallëzim dhe ekspozita, si dhe të përditshme recreations që formojnë thelbin dhe karakterin e një popullsie. Rio de Janeiro është me të vërtetë e pasur me trashëgimitë dhe diversitetin, duke kombinuar kreativitetin dhe të dhëna.

Kur Rio de Janeiro vjen në mendje, ka mjaft i imazheve: plazhet e pacenuar, futboll, karnaval, mish barbequed, dhe të pije kombëtar & quot; Caipirinha & quot; - Por, më shumë se çdo gjë, ajo është populli e qytetit që të bëjë Rio ajo që është.

Quajtur; Cariocas, Banorët Rio formojnë një shumë kulturore grup të ndryshme, si ata vijnë nga trashëgimitë e ndryshme, kulturat dhe besimet - me tipare të pamohueshme lidhjes kulturën së bashku: një humor i përgjithshëm i mirë, dashuria për jetën, mirëdashësi, dhe të ngrohtë mikpritje.


Hapur dhe mikpritës, Cariocas janë pjesë vitale e ajo që e bën Rio një destinacion popullor: talentuar me një të natyrshme qëndrim optimist, njerëzit e Rios janë unike dallueshme nga buzëqeshje e vërtetë të tyre, spontanitet dhe natyra kureshtar.


Në qendër të kulturës së përgjithshme Carioca është jetike Roli që familja dhe miqtë të luajë në një jetë njëri-tjetrit: ditëlindjet janë gjithmonë festohet rrethuar nga shumë miq dhe nga zgjeruar familje, dhe çdo rast është shansi i përkryer për të marrë së bashku dhe bisedoj. Sportive, muzikë, dhe jashtë me diell janë të gëzuar më të mirë në shoqërinë e të tjerëve, dhe javën e fund skarat e mëdha janë një element kryesor i jetesës lokale.

Pjesë e filozofisë lokal është interesi i sinqertë për të mësuar në lidhje me mënyrat dhe mënyrat e pjesë të tjera të botës, si dhe inkorporuar shumë elementë të rinj në peisazhin kulturor lokal, duke i dhënë lindjes në shprehje sidomos Carioca si zhanër muzikor Bossa Nova dhe një shumëllojshmëri të gems gastronomik, artistike, dhe letrare.

Një aspekt që jep Cariocas shpirtin e tyre të veçantë është tendenca për të përfshirë ndikimet nga shumë kultura të ndryshme në një stil simpatik dhe të gjallë.

Gjatë shekullit të kaluar, atmosfera i qetë, pamje të bukur dhe të hapur-zemre njerëzit e Rios kanë vepruar si "muza" për autorët e madhe, poetë, kompozitorë dhe si Tom Jobin dhe Vinicius de Moraes, krijuesit e historike Bossa Nova këngën "Garota de Ipanema ' (Vajza nga Ipanema).

Këto aspekte të njëjtë të qytetit kanë tërhequr disa prej artistët më të talentuar nga e gjithë bota, si dhe një fluks i madh i kapitali njerëzor ka nxitur zhvillimet fenomenale në kulturore prodhojnë të qytetit.


Më të famshme dhe ndërkombëtarisht i dukshëm shprehje e kulturës Carioca është karnaval të vërtetë spektakolare festë që zhvillohet çdo vit: mijëra banorë marshimi në unison parading kostume shumë të sofistikuara në tingujt e muzikës Samba.


Botërore famshëm në mbarë botën për dekada të tëra, karnaval në Rio është një festë të vërtetë të egra dhe spektakolare pesë-ditor, që përfshin miliona njerëz, dhe përshkon çdo cep të qytetit, ditën dhe natë. Mbajtur 40 ditë para Pashkëve, Carnival fillon zyrtarisht të premten dhe skajet e martë yndyrë. Megjithatë, festimet para-karnaval të fillojë në paktën një javë më parë, dhe të vazhdojë deri në të dielën pas yndyrë e martë.

Karnavalet në Rio de Janeiro daton nga 17 shekulli, kur fisnikëria portugez mbajti partive dhe festimet bazuar në traditat e tyre fisnike europiane. Me kalimin e kohës, këto festime zhytur elemente specifike për kulturën vendase dhe afrikane, dhe kulmoi në një përzierje unike dhe mjaft spektakolare ndikuar thellësisht nga Folklor Afro-Brazilian.

Përtej karnaval, në Rio de Janeiro një grup të madh të shprehjet artistike dhe përditshme vetëtijë nëpër qytet çdo ditë e viti, shpesh i frymëzuar nga vetë qytetit dhe prania e artistë të panumërt, shkrimtarë, muzikantë dhe.

Veçanërisht e rëndësishme në Rio de Janeiro, Librari piper rrugët e qytetit, hosting një rrjet të gjerë të rëndësishëm ngjarje artistike, si nis libër, lexime, recitale dhe diskutime. Ata janë hapësira të sjellë bashkë, ku njerëzit e zakonshëm, artistë, intelektualë dhe të takohen dhe të shkëmbejnë ide, dhe ku letërsia dhe art përzierje me kafe, ushqim, muzikë, kohën e lirë dhe debatit.

Rio ka zhvilluar edhe brohorit gjatë dekadave të fundit për kontributin e saj në botën e arteve pamore. Kjo është pjesërisht për shkak të e investimeve publike dhe private në galeritë dhe ekspozitat e të gjithë Qyteti: Museu de Arte do Rio (Rio Art Museum) u përurua në vitin 2013, dhe pret ekspozita lezetshëm dhe ngjarjet gjatë gjithë vitit. Museu de Arte Moderna (Muzeu i Artit Modern), si dhe Centro Banco kulturor do Brasil (Banka e Qendrës Kulturore Brazil), gjithashtu ofrojnë një Programi i ekspozitave të njohura ndërkombëtarisht.

Një tjetër aspekt i repertorit kulturor Rios është Its teatër. Teatro Komunale, ose Theatre komunale, është një nga shumica e ndërtesave habitshme në qytet. E ndërtuar në stilin barok në Cinelandia në 1909, ajo kryesisht ekspozitave koncerte klasike, opera dhe baletet, si dhe disa teatër muzikor. Instituti IAP ka vendosur edhe deri dy teatrot në lagjet e Flamengo dhe Ipanema, drejtimin e një Pasuria e shfaqjeve të ndryshme artistike, duke siguruar një të gjerë Programi i teatrit për të shikuesve të rinj dhe të vjetër.


Kultura e qytetit gjithashtu mund të përkufizohet si aktivitetet e përditshme dhe mannerisms e popullit të saj. Art mbishkrime, skateboarding, peshkimi dhe qift fluturues janë komponentet kryesore të Jeta bashkëkohore Carioca, së bashku ndërsa shprehjeve të caktuara, gjeste, shijet dhe prirjet formojnë strukturën e përbashkët të një të pasur dhe Shoqëria unifikuar.


Jeito Carioca, ose mënyrë Carioca, është një term i famshëm përdorur për të treguar rrugën krijuese, pozitive dhe të zgjuar se njerëzit i Rio pengesave qasjes dhe fatkeqësisë.

Këto karakteristika dalin sa më shumë nga zonat e pasura të qytetit si ata e bëjnë nga komunitetet në majë Rio-së kodrat. Favelas kanë histori të gjata, të ndryshme dhe të gjallë dhe tradita të cilat vazhdojnë të kenë një rol jashtëzakonisht të rëndësishëm në krijimin e Karakteri thelbësor qytetit.


Rritja e zhvillimit dhe të investimeve në qytet kanë çuar në krijimin e ngjarjeve që kanë përparuar padyshim letërsi, film dhe arti në skenën botërore, dhe qasja zgjerua në Kultura në mesin e banorëve të Rios.


Festivali i Rio, e cila filloi në vitin 1999, është një nga festivalet më të rëndësishme të filmit në botë dhe ka ekspozuar disa nga talenti më i madh në drejtim, duke përfshirë Costa Gavras, João Pedro Rodrigues dhe aktorë me famë botërore si Samuel L. Jackson, Jeremy Irons dhe Helel Mirren.

Qyteti pret një libër panair ndërkombëtar, ku botuesit, shitësit autorët, njohësit, dhe entuziastë të mblidhen në të zbuluar dhe për të diskutuar literaturë, duke ofruar një hapësirë për provokative dhe komunikimi i frytshëm midis intelektualëve dhe publikut të gjerë.

Çdo vit, Rio mban Anima Mundi, një film animacion Festivali shqyrtimit terren-thyerja dhe të angazhohen fotot animuar filma nga e gjithë bota. Njohur nga Akademia Ndërkombëtare e Oscars, kjo është ngjarja më e madhe animacion në Amerikën Latine, duke vepruar si një platformë për artistët më të reja dhe më origjinale në këtë fushë

Për një fundjavë çdo dimër, piktorë, skulptorë dhe artistët vizuale t'i hap dyert e shtëpive dhe studiot e tyre në zemra krijuese të qytetit - kodër e bukur dhe bohem lagje e Santa Teresa - për një ngjarje të quajtur Arte de Portas Abertas (Open Doors Art).

Që nga viti 2003, Rio de Janeiro Shtetit ka priti Festivali shumë prestigjioz FLIP në qytetin simpatik dhe historik të Paraty. Festivali Ndërkombëtar i Letërsisë ka sjellë së bashku disa nga shkrimtarët bashkëkohorë më të dashur dhe kritike vlerësua, duke përfshirë Julian Barnes, Don DeLillo dhe Hanif Kureishi.


Duke theksuar aspektin fetar e Rio de Kultura Zhaneiro së, statuja portreti i Krishtit Shëlbues afrohet majestically mbi qytet, që simbolizon dhe dëshmon për humnerës Lidhja rrënjosur midis Cariocas dhe besimit të krishterë - portretizuar me krahë të gjerë të hapur, monumenti kujton të gjithë vizitorët e natyra mikpritëse e qytetit dhe popullin e saj.


Brazili është një vend shumë fetare, dhe për shkak të diversitetin e popullsisë së saj, shpesh feve përfshijnë ndikimet nga katolicizmi, protestantizmit, Paganizmi, spiritizmin Evropian, Besimet indigjene dhe feve dhe ritualeve afrikane - nënvizuar Hapja shembullor dhe integrimi kulturor i të dy Rio de Janeiro dhe e vendit në tërësi.

Dy Ndikimet më mbizotëruese në anën Besimi i popullsisë janë Krishterimi evropiane, dhe sakramentet dhe doganore që migruar në vend së bashku me skllevër afrikanë. Deri në mesin e shekullit të 20-të mbi 90% e brazilianëve ishin katolik, duke e bërë vendi vendi më i madh katolik në botë, me një të shpejtë Rritja në Ungjillore protestantizmit gjatë 50 viteve të fundit.

Festat fetare dhe festime të zhvillohet gjatë vitit në homazh të shenjtorëve dhe datat e shenjta të madhe Rëndësia në folklorike braziliane dhe historinë katolike. Të gjitha në të gjithë Qershor, Korrik dhe pjesë të gushtit, Rio luan të presë për një gamë të gjerë të Partitë e hapura dhe të mbyllura në nder të shenjtorëve të rëndësishme, paisjen e Festimet katolike me tradicionale braziliane dhe Afro-braziliane muzikë dhe kuzhinë, të tilla si muzikë Forro dhe një shumëllojshmëri të tradicionale enët kombëtare.