Shteti Rio de Janeiro

Duke njohur rëndësinë dhe marrëdhëniet sinergjik midis kryeqytetit dhe dhjetra e qyteteve që dot shtetin, I LOVE RIO ofron sy-e hapjes informacion në lidhje me qytete, rrethe dhe Komunitetet që shtrihen jashtë kryeqytetit të famshme të shtetit.


Të gjitha të çara dhe qoshet e shtetit janë hulumtuar në ndjekja e gems kulturore, gastronomike dhe sociale të fshehura. Website eksploron zhvillimin historik dhe peizazhe të bukura e shumë rajone unik, duke zbuluar rolin e rëndësishëm që secili luan në pëlhurë e përgjithshëm të shtetit.


Rio de Janeiro fotografitë

KOLONIAL historisë dhe natyrës madhështor


Për shkak të televizive, filma, dhe revistat e udhëtimit shumë udhëtarë kanë një ide të asaj që qyteti me famë botërore e Rio de Janeiro është rreth: statuja e pagabueshme e Krishtit Shëlbues ka qenë një nga përfaqësimet më të portreti apo Rio dhe Brazili për gati një shekull. Samba, futboll, plazhe, dhe festimet Rios karnaval kanë qenë në media për dekada të tëra.

Përtej asaj që është tashmë i njohur, ka shumë më tepër për të dinë dhe përvojë në zonat përreth - një rajon që është ende kryesisht të panjohura jashtë Brazilit. Rio, pasi qyteti është më shpesh referuar, është e vendosur në shtetin me të njëjtin emër, shteti i Rio de Janeiro - shtëpi për një pasuri të monumenteve natyrore dhe kulturore, plazhet e bukura, malet, dhe rezervat e gjelbër natyrore.

Ka 26 shtete federale në Brazil, 27 në total me distriktin federal të kryeqytetit të vendit Brasilia. Shteti e Rio de Janeiro kufizohet nga shtetet e Minas Gerais, Espírito Santo, São Paulo, dhe nga Oqeani Atlantik.


Përreth kryeqytetin, çdo rajon të shtetit e Rio de Janeiro është shtëpi për një shumëllojshmëri të vendeve të TURISTIKE madh dhe interes kulturor. Ndërsa disa rajone janë në shtëpi të pazbuluara ishujt dhe plazhet sekrete, rajone të tjera vitrinë shekullore traditat dhe arkitekturës koloniale. Pjesë të tjera të shtetit janë lart në male ose rrethuar me pyje, dhe ndërsa të gjithë të ndryshme, të gjitha rajonet në shtetin ofrojnë brazilian pagabueshme mikpritjen.


Shtetin e Rio de Janeiro është i ndarë në tetë rajonet - Rajon Metropolitana, Rajon Serrana, Rajon Norte Fluminense, Região Sul Fluminense, Rajon Noroeste Fluminense, Região Das Baixadas Litorâneas, Região Médio Paraíba, dhe mrekullueshëm Rajon Costa Verde.

E vendosur në Região Metropolitana, Niterói ulet në Bay Guanabara vetëm të gjithë nga qyteti Rio de Janeiro, me një distancë e rreth 10 kilometra në mes të dy. Niterói është shtëpi për një të pasur shumëllojshmëri të atraksioneve kulturore dhe natyrore, disa prej të cilave janë me të vërtetë spektakolare, lehtësisht të arritshme nga qyteti i Rio de Janeiro dhe nuk duhet të jetë i humbur. Themeluar nga araribóia, një shef Tupi-Guarani i cili ndihmoi Portuguese sprapsin pushtuesit francezë, ajo është vetmi qytet brazilian në janë themeluar nga një lider indigjene.

Më larg nga qyteti i Rio de Janeiro, rajonet e interesi më i madh turistik në shtetin ishull janë të pasura me Costa Verde (bregdet jeshile), i Região das Baixadas Litorâneas, i njohur gjithashtu si Costa do Sol (bregu i diellit) në shtëpi në plazhet dhe liqene, dhe Rajon Serrana (rajonet malore) në brendësi të shtetit, Shtëpi kodra e gjelbër, malet dhe pyjet.

Emri Kosta Verde pasqyron rainforests e saj të bollshme ndërsa Costa do Sol u quajtur kështu për shkak të shumë plazhe të klasit botëror në rajon. Bregdeti gjelbër është shtëpi për destinacione historike të tilla si Ilha Grande, Paraty, dhe Angra dos Reis, me e bukur ekologjike Parqet e shtetit të tilla si Parque Nacional da Serra da Bocaina. Kosta verde tregon shumë elemente të bukurisë së natyrës brazilian në zymtë kontrast me njëri-tjetrin, duke pasur në njërën anë oqean dhe drejtpërdrejt përballet me atë, malet tepër të harlisur pyjore.

Angra dos Reis është i famshëm për plazhet e saj të bukur dhe ishuj të shumta të cilat piper ujërat kristal, duke filluar nga Idilet shkreta plazh në zonat e sofistikuara të zhvillimit. Shumica i famshëm dhe festoi nga këto është Ilha Grande, ose 'ishull i madh', ku Plazhet piktoreske takohen pyll harlisur Atlantik dhe bare qetë, restorante dhe kafene. Vizitorët mund të gëzojnë varkë dhe jaht udhëtime rreth rajoni dhe vëzhgojnë jetën e larmishme detare. Në Angra dos Reis vetë tërheqjet përfshijnë qendra historike, shtëpi koloniale, konventat, kishat dhe restorante simpatik.

Qyteti i çuditshëm kolonial i Paraty është një kohë e udhëtimit Përvoja: me mbi 400 vjet të historisë dhe arkitekturës bukur nestled në rrugët e tij me kalldrëm, ajo është shtëpi për disa nga më të pacenuar dhe plazhet idilike në shtet, duke përfshirë Trindade Beach dhe Sono Plazh me ujërat kristal e qartë ideale për not dhe snorkeling. atje janë gjithashtu ujëvarat lezetshëm një distancë të vogël nga qyteti kryesor.


Kosta do Sol, me e saj mbi 100 kilometra Plazhet, është i njohur edhe si Região dos Lagos, apo rajonin e liqeneve, pasi liqenet e shumta dhe laguna gjenden atje. Këtu, paqësore Cabo Frio, The Arraial vetmuar do Cabo, e Buzios ndonjëherë elegant, dhe Brazilit surfing kryeqyteti i Saquarema janë vetëm disa nga shumë vende të mëdha që ofrojnë plazhe fenomenale, pamjet piktoreske, dhe nightspots fantastike.


I njohur si kryeqyteti brazil të shfletoj, Saquarema është rreth 100 km nga Rio de Janeiro. Ky rajon ishte i banuar fillimisht nga fiset indigjene Tamoio e peshkatarëve, të cilët specializuar në molusqeve, e lehtë për të gjetur për shkak të gjeografisë të kësaj zone bregdetare. Këtu, ka 60 km e bregdetit për të shqyrtuar, dhe 12 plazhe për entuziastët surfing për të zgjedhur nga.

Araruama është qyteti më i madh në Região dos Lagos, shtëpi për tregti të gjallë, një rol të zgjeruar në jetën e shteti, dhe liqeni famoust Araruama, një ideal lagunë për rrëshqitje në ajër. Edhe në Araruama është beuatiful dhe ende sekret Seca Praia, një plazh të gjatë të bardhë-rërë gjithnjë e më shumë popullor në mesin e atyre që gëzojnë pazhvilluar, plazhet natyrore dhe ende duan të qëndrojnë afër në qytetin e Rio de Janeiro.

Cabo Frio, e ndodhur rreth dy orë nga Rio de Qyteti Janeiro, është i famshëm për plazhet e saj të oqeanit, dunat me rërë të bardhë dhe historikisht i rëndësishëm fort 'Forte de São Matheus. "Ajo ka një popullor grup ishujsh për ata mashtruar nga kuriozitetet dhe charms e fshatra të vogla të peshkimit ku mund të blejnë një rrjet të gjerë të shijshme prodhimet e detit, si dhe të angazhohet në të mirë-dashur-kohën e kaluar të amator apo peshkim profesional. Cabo Frio është gjithashtu një nga qytetet më të rëndësishme për të modës plazh në vend.

Rio das Ostras krenohet me një shtrirje të gjatë e të pastër, të qetë bregdeti, i përbërë nga 15 plazhet këndshëm, ideale për surfers. Vizitorët gëzojnë rrjet të gjerë të bare, restorante dhe kioska të cilat ofrojnë kuzhinë të shijshme lokale, si dhe laguna, parqe dhe rezervat që janë të pasura me faunës dhe florës. Qyteti gjithashtu merr një i njohur Festivali vjetor i xhazit.

Arraial do Cabo ofron disa nga njollat më të mirë të zhytjes në Brazil me shumë anije pikiatë lënë për plazhet ideale për të udhëzuar nënujore aventurat peshkimit shfletoj.Reserva Extrativista Marinha de Arraial do Cabo (Nxjerrëse Detare Rezervë e Arraial do Cabo) është një zonë mahnitëse ekologjike në rajon, e populluar nga peshkimi tradicional komuniteteve.

Bërë e famshme që nga 70 nga aktorja franceze Brigitte Bardot, një pikë e nxehtë domosdoshmëri-vizitë dhe shesh lojrash për të mirë-takë është festoi Armação dos Búzios, i quajtur zakonisht vetëm 'Búzios. "me plazhet e bukura dhe natës i madh ky është qytet në modë plazh të ditës, duke tërhequr një koleksion të gjerë të Cariocas dhe ndërkombëtare vizitorët në bregdetin e saj skenik. Gumëzhimë dhe natës elegante krenohet me një shumëllojshmëri eklektik e bare, restorante dhe klube të bërë Búzios vend ideal për një largim joshës.

Macaé është një nga rrethet më të begatë në Rio de Janeiro, duke marrë një nivel të lartë të turizmit të biznesit si rezultat i Industria e naftës në det të hapur të saj. Ajo pret dyvjeçar Brazil në det të hapur Konferenca për naftë dhe gaz i cili sjell së bashku rreth 800 ekspozues. Qyteti ka gjithashtu fushat e bukuri të madhe natyrore, duke përfshirë plazhet, parqet kombëtare, ishuj, lagunat bregdetare, male, ujëvarat dhe xhaminë e kafshë të egra.


Rajon Serrana, është një zonë malore në shtëpi për qyteti historikisht i rëndësishëm i Petrópolis, në një kapital pikë e Brazilit, dhe simpatik Nova Friburgo. Ofertat Rajon Serrana udhëtarët madhështia e maleve Serra dos Órgãos, dhe për shkak të klima e saj të moderuar, kjo zonë tërheq shumë vizitorë gjatë gjithë vitit.


Petrópolis, një nga më të popullarizuar dhe mahnitëse vende malore të Rio Shtetit, dhe është endearingly referuar si e 'Imperial Qyteti', sepse monarku Dom Pedro II e bëri shtëpinë e tij. Ajo është e rrethuar nga pyje harlisur Atlantik dhe pulses me artin, muzikën, valle, kultura dhe tradita.

Teresópolis, nestled në majë të një mali të mrekullueshëm varg, frekuentohet për freskët, ajrin e ftohtë dhe e bukur natyrore parqet, mbushur me florën, faunën të ndryshme dhe burimet. Një anije e ëmbël, veshje dhe gastronomi e tregut gjithashtu zhvillohet çdo fundjavë.

Nova Friburgo, i përshtatur nga Forest Atlantik, ofron një sërë turne dhe treks të përjetojnë ujëvarat, malet, streams dhe rezervat e mjedisit. Ajo është gjithashtu e dashur edhe për cilësinë e lartë pousadas, restorante dhe gastronomisë - duke përfshirë fondues dhe raclettes, dhisë djathë, biskota dhe çokollata shtëpi.

Cachoeiras de Macacu është emëruar në nder të shumë ujëvarat e bukur (Cachoeiras) e rajonit, dhe fituar Qyteti Titulli i "qytetit të shëndetit-turistik." Ky vend unik është e vendosur në Rajon Serrana, më pak se 90 km nga kryeqyteti. Një qytet me fjalën 'ujëvarat' në emrin e saj ngjall imazhet dhe ndjenjat e paqes dhe qetësi.

E vendosur në 'luginën e kafe', harmonike qytet malor i Miguel Pereira ulet në një lartësi prej 618m, dhe është rrethuar nga malet e harlisur e gjelbër të brendshme të Brazilit. Miguel Pereira ka një nivel të balancuar dhe të lartë të oksigjenit, duke i dhënë asaj një të mrekullueshme Klima gjithë vitit. I njohur për klimën e saj të ëmbël, ky qytet ishte ka deklaruar mjetin e klimatike, dhe tani konsiderohet zyrtarisht si 3 Klima më i mirë në botë, më të mirë 2 në Brazil, dhe më të mirë në Gjendja e Rio de Janeiro.


Gjatë gjithë Rio de Janeiro Shtetit, i mata pyjet tropikale dhe sub-tropikale Atlantica janë të mbushur tepër me biodiversitetin. Specie e saj përfaqësuese të florës dhe faunës bërë Rajon Serrana një nga më të ndryshme në planet.


Për ata që vijnë në Rio de Janeiro dhe duan të përjetojnë një anë shtesë të rajonit, ka shumë afër Destinacionet duke ofruar një gamë të tërheqjet dhe lehtësisht të arritur për një turne një-ditë ose për një javë fund.

Vende më pak të njohura të tilla si Rio das Ostras dhe ujëvarat e Cachoeiras de Macacu janë vende të mrekullueshme për të vizituar dhe janë duke u bërë gjithnjë e më shumë popullor me të dy brazilian dhe vizitorët ndërkombëtarë ashtu.

Industria e turizmit Rio është vazhdimisht evoluon dhe është një komponent themelor i zhvillimit të frytshëm dhe të qëndrueshëm të shtetit. Ka një numër i konsiderueshëm i kompanive të dedikuar për të udhëtuar rreth shtetit, disa prej të cilave ofrojnë ekskursione aventureske, ndërsa të tjerët të përqëndrohet në natyrën dhe edukimin mjedisor apo të lartë fund plazh pampering. Për të siguruar që funksionet e industrisë turistike në një mënyrë bashkëpunuese dhe efikas, shumë institucione publike të mbikëqyrur infrastrukturë të rëndësishme të biznesit për të lehtësuar ndërveprimin ndërmjet ndërmarrjeve dhe promovimin e ekspozimit.