SPORTIV

Cariocas duan sportive - nga futbolli për paragliding, dhe çdo gjë në mes. Çdo plazh, pyll dhe trupi i ujit në Rio de Janeiro dëshmon për faktin se Cariocas janë në mes të një të qëndrueshme dashurisë-aferën me Sport dhe Fitnes.


I LOVE RIO hulumton recreations sportive të maleve, plazhe, deti dhe ajri, duke ofruar këshilla dhe këshilla se si të marrë të përfshirë, si dhe tregime interesante dhe këshilla të dobishme. Sportive profesionale dhe popullore janë të mbuluara së bashku me trendet moderne të tilla si xhoko-rreshtim dhe stand-up vozis, si dhe informacion mbi rritjen, klasa, ekipet lokale, palestra dhe ngjarje konkurruese.


Rio de Janeiro fotografitë

palestër urban më të ndryshme NË BOTË


Duke qenë një qytet me diell bekuar nga një klimë të ngrohtë, Rio de Janeiro është vendi i përsosur për të zhvilluar një kulturë të fortë sportive, pasi njerëzit janë të tërhequr në rrugë nga temperatura optimale. Ditë me diell, ngrohjes, dhe horizonte blu krijuar një kulturë intensivisht në natyrë, ku sportive dhe aktivitete luajnë një rol të rëndësishëm në jetën e përditshme në qytet.


Plazhet për not, pyjet për shëtitje, dhe malet për ngjitje të bëjë të Rio de Janeiro një nga më të mëdha, më të fun, më të ndryshme, palestra në ajër të hapur në botë. Sportive të gjithë qytetin janë ideal për Cariocas për të kombinuar pasionin e tyre për sportet me predilection e tyre për socializing dhe spektaklit madhërishëm.


Njerëzit e të gjitha moshave të mblidhen përgjatë brigjeve të shumë plazhe, ditë e natë, duke luajtur të gjitha llojet e sporteve - shfletoj, futboll plazh, top breshëri, breshëri këmbë, gjimnastikë, vrapim, dhe madje edhe peshojnë-heqjen, vetëm për të përmendur disa. Të rinjtë mësojnë futboll të gjithë përgjatë plazheve, ndërsa pleqtë gëzojnë palestra lirë dhe ushtrimin në klasat mirësjellje e prefekturës së qytetit.

Ujërat blu aktivizoj gjatë ditës, dhe hipnotizoj në muzg - gjithmonë mirëpritur surfers, konvikt trupit, notonin dhe zhytësit. E bardhë plazh e njëqind brigjeve të ndjehen si kadife kur luajnë breshëri, breshëri plazh, top afresk, futboll plazh, dhe gjithë kohën e preferuar sport "altinha." Rio

Pyjet e gjelbra urbane janë në shtëpi për të ujëvarat e bukur, liqene të vogla, dhe shtigje duke kaluar nëpër disa nga ekosistemet më të pasura në tokë - të pasura të florës, faunës, dhe qoshet paharrueshme të rainforest Atlantik. Liqene dhe laguna reflektojnë horizont, dhe janë të përshkruara nga shtigjet e bëra vetëm për biking, patinazh, vrapim, dhe drejtimin - me asnjë tjetër edhe pse se për momentin vetë.

Kodra shkëmbore ftoj rok-alpinistë për të fituar pikëpamjet privilegjin e peizazhe mahnitëse, ishuj, dhe perspektiva unike të qytetit poshtë. Peaks mënyrë të hapur dhe të lartë për të dhënë ndjesinë e fluturimit - për Alpinistët, ose të guximshme që të kërcejnë dhe të ul receptorin e telefonit kaloj pranë zogjve tropikale që zotërojnë qiellin e Rio.


Si një hapësirë publike dhe demokratike, plazhet Rio janë vendosjen ideale për njerëzit nga të gjitha shtresat shoqërore dhe aftësitë që do të vijnë së bashku dhe të gëzojnë recreations sportive. Të gatshëm për të thjesht rri dhe thith rrezet e diellit, shumica e Cariocas zgjedhin për një angazhim më aktiv dhe celular me rrethinat e tyre dhe kanë adaptuar dhe zhvilluar një numër të sporteve të ndryshme që janë perfekte për terrenin rërë.


Një sport që është luajtur në pothuajse çdo plazh në Rio, pavarësisht nga madhësia dhe demografike, është "Futebol de Areia", ose futboll plazh. Në plazhet më të mëdha, të tilla si "Praia do Flamengo", dhe në fushat e Zonës perëndimor të Rio, ka rrjeta dhe pjesë të rërës dedikuar për rekreacion. Altinha, ose "pak i lartë," është një lojë në të cilën futbolli është miratuar në ajër në mes të qarqeve të lojtarëve, duke përdorur këmbët, viça, gjunjë, shpatulla dhe kokë. Rregulli i artë - që topi mbetet e ajrit të detyruar në të gjitha kohërat - jep sporti emrin e saj.

Një tjetër sport i njohur është Volejboll dhe gjykatat mund të gjendet rreshtim beachfront në pothuajse të gjitha plazhet në qytet, ku profesionistë dhe amatorë vijnë për të lë pas dore dhe grihë talentet e tyre.

Ka gjithashtu një shumëllojshmëri të gjerë të ujit bazuar sportet e cila Cariocas dhe Vizitorët dynden në brigjet Rios për. Notonin mblidhen në grupe për swims masive dhe konkurse, ndërsa surfers dhe trupit-konvikt të marrë në përafërt, ujërat e pastra të lagjes Barra da Tijuca, dhe më tej për të Recreio afër - si dhe plazhet modës e rrethet e Copacabana, Ipanema dhe Leblon.

Në këtë moment, Stand-Up vozis është rekreative modë ujë në Rio: një sport që përfshin qëndruar në një bord duke përdorur një vozis për të kaloj nëpër valët. Aktiviteti ofron stërvitje të qetë shoqëruar me pamje unike të peizazhit natyror, të lehtë për të praktikuar dhe të kënaqshme në liqene dhe laguna.

Nuk është më e lidhur me kulturën macho dhe rebel të 70 dhe 80, standarde Surf ende mbetet një pjesë e rëndësishme e kundërkulturës Rios - dhe u rrit një pas të madhe për shkak të plazheve të mrekullueshëm përfshi nga qyteti. Grupet surfing lokale të kushtojnë kohë dhe përpjekje për të krijuar konkurse për të sjellë së bashku kampionëve kombëtarë dhe ndërkombëtarë shfletoj përgjatë plazhet e famshme Rios.


Plazhet paraqesin një atraksion kryesor turistik Rios, dhe vendasit e bëjnë përdorimin e madhe e tyre. Megjithatë, futbolli ka në vijim më të lartë në përgjithësi Carioca sportive kulturës - rrënjosur thellë në mendjet e njerëzve, ajo ka rritur të jetë një pjesë e jetës së përditshme. Kjo është larg nga sporti më i vlerësuar në Brazil, dhe Rio de Janeiro nuk është përjashtim.


Soccer ka karakteristikën e veçantë të kapërcimit të dallimeve sociale, dhe mund të luhet vetëm rreth kudo - ndoshta arsyeja pse ajo u bë kaq popullore në mbarë botën si ajo e bëri. Në fakt, në favelas sa më shumë në periferi luksoze, ngjarjet kryesore sportive rrotullohen rreth tij.

Soccer ka qenë një pjesë e madhe e kulturës braziliane që nga migrimi i saj nga Anglia në vitin 1894. Gjithashtu pjesë e arsyes për popullaritetin e sportit dhe prevalenca është fakti se ajo është shumë e arritshme, dhe mund të luhet në një gamë të gjerë të terreneve. Cariocas mund të shihet honing aftësitë e tyre me topin nëpër qytet, nga plazhet e saj me rërë në shtigje dredha-dredha të favelas.

Rio është shtëpi për disa nga ekipet më të njohur dhe mbështetur të futbollit në Brazil, lojërat e të cilit janë pritur në stadiumin portreti Marakana gjatë gjithë vitit.

Ka disa kampionate që Cariocas pasojnë, duke mbajtur aleancat pasionuar me ekipe të ndryshme. E "Campeonato de Futebol Carioca", apo Carioca Soccer Championship, është konkurrenca shteti Rio de Janeiro, e cila ka ekzistuar nën një maskë ose një tjetër që nga viti 1906. Ekipet më të njohura dhe të suksesshme janë Flamengo, Botafogo, Vasco dhe Fluminense.

Kupa më e rëndësishme kombëtare quhet "Campeonato Brasileiro", apo Kampionati brazilian, i njohur gjerësisht si "Brasileirão", e cila u krijua në vitin 1959 dhe ka katër divizione. E "Copa do Brasil," apo Kupa brazilian, u themelua në vitin 1989, dhe ka një numër më të madh të ekipeve që përfaqësojnë një seksion kryq të madh të shteteve në vend. Kampionët e të dyja këto konkurse kombëtare janë të garantuar një vend në "Copa Libertadores da Amerikës", apo Liberty Kupa e Amerikës.

Plazhi variant i Soccer mbetet veçanërisht popullor, me qytetin që shërbejnë si një prapaskenë të bukur për shumë gara ndërkombëtare.


Topografia mrekullisht të ndryshme Rio dhe peizazhit jep veten për një gamë të gjerë të aktiviteteve sportive. Pyjet dhe malet të ofrojnë mundësi të mëdha për ecje, ngjitje dhe durim sportive.


Përgjatë parqet, më së shumti në "Aterro de Flamengo", ose Flamengo Park, masat e vrapues, rrethoresh shtrënguar-litar, pesha-lifters, skaters dhe çiklistëve mblidhen për të përkul muskujt e tyre dhe djersë larg streset e ditës. Shkon konkurruese organizohen rregullisht të gjithë qytetin për të sjellë së bashku pjesë të mëdha entuziastë palestër.

Capoeira është një formë arti dhe sporti që kombinon luftarake, valle, muzikë dhe të luajë dhe është kryer për të këndonin dhe perkusion. Ajo u krijua në fillim të shekullit të 16 nga skllevërit braziliane të trashëgimisë afrikane, si një mënyrë për të maskimin teknikat e luftimeve duke i fshehur ata në lëvizjet e valle. Në fund të vitit 2014 ajo është dhënë OKB-ja statusin e trashëgimisë kulturore.

Palestra private dhe klubet sportive të shumtë, duke ofruar një gamë të gjerë të pajisjeve dhe klasa për të kënaqur çdo shije palestër. Vetë qyteti promovon një jetese aktive të banorëve të saj, përmes fushatave reklamuese theksuar vlerën e Rios si një mjet i çmuar për të qëndruar të shëndetshëm.

Dhjetra palestra publike për të moshuarit janë vendosur nëpër qytet në shumë parqe, kopshte, dhe madje edhe përgjatë plazheve: Qeveria ka investuar në shëndetin dhe sportive iniciativave të suksesshme për të përmirësuar palestër e popullsisë së saj, ngritjen palestra lirë në natyrë dhe peshat e trupit në parqet dhe komunitetet, për të inkurajuar dhe për të zgjeruar qasjen në praktikë rekreative palestër.


Rio de Janeiro është një qytet i madh, duke u zgjeruar me një sipërfaqe prej mbi 4400 kilometra katrorë ndërtuar drejtë pranë plazhit, me shumë laguna, dhe të ardhshëm të kodrave të bukura, pyje, dhe formacionet shkëmbore - Pra, nuk është çudi që bicycling është aq shumë vlerësoi ndër Cariocas, dhe shteti ka ndërtuar më shumë se 360 kilometra shtigjet biçikletë urbane, shumë prej të cilave kalojnë disa nga pikëpamjet më të lakmuar në qytet dhe zonat përreth.


Si disa sporte janë gjithashtu të madh për të parë, ata bëhen ngjarje të rëndësishme turistike - volejboll, lundrim me jaht, motor garash, artet marciale, luftim japonez, dhe Capoeira gjithmonë tërheqin vëmendjen e Cariocas dhe vizitorët njësoj.


Sot, Rio de Janeiro është konsideruar si një nga kryeqytetet sportive të botës - duke luajtur të presë për luaneshat e konkurrencës sportive ndërkombëtare, si dhe sigurimin e një terren pjellor për një lumë i pafund e ngjarjeve dhe aktiviteteve.


Të pranojnë angazhimin Rio për Sport dhe Fitnes, qyteti luajtur të presë të paharrueshme në Kupën e Botës në vitin 2014 dhe është zgjedhur si skenë për Lojrat shumë prestigjioze Olimpike të vitit 2016. Qyteti pret vjetor Rio Sport Show, një panair për pajisjeve sportive, shërbimet, palestra dhe klube.

Në vitin 2015, shteti organizoi një numër të ngjarjeve sportive për të përkujtuar vitin 450 të ekzistencës së Rio, duke përfshirë shkon gjatë, dhe mundësinë për të eksperimentuar 14 sportive dhe të kohës së lirë ngjarjet e ndryshme nëpër ujore midis distrcits të Leme dhe Recreio dos Bandeirantes.

Çdo vit, qyteti gjithashtu pret kampionatin botëror të Capoeira, i cili përfiton nga pjesëmarrja e shtatëmbëdhjetë vende. Konkursi ofron artistëve Capoeira mundësinë të shfaqë talentin e tyre në një audiencë më të gjerë, dhe të marrë shumë e kërkuar pas njohjes ndërkombëtare.

E "Desafio da Paz" (Sfida e Paqes) janë sportive që ndodhin në backstreets e favelas më të shquar Rios, të organizuar nga të njohur botërisht Grupo Kulturore Afroreggae e (Afroreggae Group Kulturore).


Desafio da Paz ka bërë një pjesë isha i vogël e kalendarit sportive të qytetit, pret një shumëllojshmëri të ngjarjeve në komunitetet në të gjithë zonën metropolitane. Mbështetja e projektit është dëshira për të promovuar paqen dhe frytet e kulturore dhe sportive që ofron një mjedis të qetë social.


Një rikrijim i popullarizuar sportive që filloi në favelas është qift-fluturues. Banorët e rinj dhe të vjetër kanë kaluar vite përsosje artin e ndërtimit kites dhe kryerjen e konkurse në qiell.

Rio de Janeiro është me diell dhe i ngrohtë, natyrisht duke i ftuar për të shkuar jashtë dhe ushtrimin e sporteve - një ftoj qyteti shtrihet në mbarë botën për të gjithë ata që dëshirojnë të luajnë.