Niterói

Ulur vetëm nëpër Guanabara Bay nga Rio de Janeiro është e saj motra-qyteti Niterói, për ndarjen e një lidhje të veçantë dhe të thellë që daton në fillim të dy. Kuptimplotë sot ashtu siç ishte në të kaluarën, Niterói shton një dimension krejt të ri në zbulimin e qytetit Rio de Janeiro dhe shtetit.


Si pjesë e I LOVE filozofi Rio për të zgjeruar horizontet kulturore në shtetin e Rio, portali mbulon në detaje aspekte të ndryshme të katalogut kulturor dhe turistik Niterói së. Plazhet e izoluar, arkitekturë, muzetë, kinematë, parqet, turne, pikëpamjet e bujshme, restorante, teatro, gara sportive dhe rekreacion, si dhe paraftyrimet në epoka të rëndësishme në historinë e rajonit, lehtësisht pozicionojë Niterói në zemër të Shtetit skenik, kulturore dhe mjedis intelektual.


Rio de Janeiro fotografitë

QYTET VETEM braziliane themeluar NGA indigjen shba


Niterói ulet në Guanabara Bay vetëm nëpër nga Rio de Janeiro, me një distancë prej rreth 7 milje në mes të dy, me një urë që lidh qytetet. Niterói, ose më mirë, vendi që Niterói tani zë, është quajtur fillimisht São Lourenço dos Indios kur ajo u vendos për herë të parë në 1573 nga Araribóia, një shefi Tupi-Guarani - kjo është e vetmja qyteti brazilian që janë themeluar nga një lider indigjene.

Niterói është një nga rajonet më të rëndësishme në historinë e shtetit Rio De Janeiro-së, me një të kaluar të pasur me tepri dhe të rëndësishme. Sot, ajo është qyteti i pestë më i madh në shtet, të ndarë në 52 lagje, me një popullsi prej rreth 500,000.

Është qyteti me një nga cilësitë më të larta të jetës në Brazil, dhe ka të ardhurat më të larta për frymë dhe shkallën më të lartë të shkrim-leximit në shtet. Ajo gjithashtu tejmbushur me muzetë interesante, monumentet historike dhe expanses e harlisur gjelbër për eksplorim.


Thellë dhe pazgjidhshmërisht e lidhur me qytetin e Rio de Janeiro historikisht, kulturalisht, dhe gjeografikisht, Niterói duhet të jetë në itinerarin e të gjithëve duke vizituar kryeqytetin, si ajo ofron perspektiva të reja në rajon përgjithshme dhe është shtëpi për të vërtetë monumentet unike dhe të paharrueshme shumë nga të cilat janë lehtësisht të kapshëm nga Rio de Janeiro.


Pallto Niterói i armëve ka tre data të gdhendur mbi të: 1573, 1819 dhe 1835. grusht këtyre datave referohet vitit zyrtare të themelimit të qytetit nga Araribóia, e temiminós krerët Indio i cili ishte sjellë në për të ndihmuar në nga portugalisht në përpjekjet e luftës kundër francezëve. Fshati, i quajtur São Lourenço dos Indios, ishte instaluar në majë një kodre, duke e bërë një pushtim surprizë pothuajse e pamundur. Ai ishte qyteti i parë dhe i vetëm në Brazil që janë themeluar nga Indios.

Gjatë shekullit të parë, rajoni ka marrë kolonët tjera si Jezuitëve që instaluar një fermë për prodhimin e ushqimit. Zhvillimi ekonomik është theksuar me prodhimin e fermave, fabrika e sheqerit, tregti dhe transport.

Kur mbreti João VI dhe gjykata e tij arriti në koloni brazilian në 1808, një numër i famullive në rajon ka marrë zhvillime të rëndësishme, më së shumti São João de Icaraí (Shën Gjoni i Icaraí), São Domingos (Shën dielave) dhe Praia Grande (Big Beach), ku ai festoi ditëlindjen e tij. Në 1819, data e dytë në pallto të qytetit të armëve, rajoni u krijua si Vila Real da Praia Grande (Royal Fshati i Big Beach), dhe nga ky moment identitetin e saj politik dhe social u bë i dalluar nga qyteti i atëhershëm i São Sebastião do Rio de Janeiro (Shën Sebastian nga Rio de Janeiro).

Në vitin 1835, datë e dytë e rëndësishme në historinë e qytetit, është kur Vila Real da Praia Grande (Royal Fshati i Beach Big) është dekretuar kryeqyteti i provincës me Rio de Janeiro, selia e qeverisë së përgjithshme.

Prandaj ishte ngritur në statusin e qytetit dhe u quajt Nictheroy, e cila më së shpeshti mendohet të thotë "Uji i fshehur" në gjuhën indigjene Tamoios. Në 1841 qyteti fitoi titullin e nderuar të "Imperial Qytetit", vizituan nga perandori i ri Dom Pedro II për ceremonitë dhe shfaqje teatrore. Ajo u rivitalizuar gradualisht në përputhje me Plano Taulois (Plani Talouis), zhvilluar nga inxhinier francez Pedro Taulois. Kjo përpjekje efektive dyfishuar zonën urbane të Niteroi.

Përmirësimet në kryeqytet janë zbatuar incrementally, të tilla si anije me avull në 1835, vaj balene ndriçimit publik në vitin 1837, llambat me gaz në vitin 1847, furnizimin me ujë, në 1861, Niterói hekurudhore, që lidh qytetin me shtetin më të gjerë në vitin 1872, dhe Streetcars elektrike në 1883.

Në vitin 1894, për shkak të një sërë revoltave dhe sulmeve mbi qytetin, kryeqyteti u transferua në Petrópolis. Megjithatë, Niterói u rikthye si kapital në vitin 1903, e cila shënoi një periudhë të ndërhyrjeve të rëndësishme urbane.

Në 1906 ndriçimi elektrik dhe kullon janë instaluar dhe tramvaje elektrike filloi të zëvendësojë ato gomar-tërhequr.Cassino Icaraí (Icaraí Casino) rivalizuar e Cassino da URCA (URCA Casino) në qytetin e Rio de Janeiro, duke shfaqur një hotel, restorant dhe kumar dhoma, si dhe emra të mëdha në muzikë braziliane dhe Amerikës Latine.

Në vitet 1970 Ponte Presidente Costa e Silva (President Costa dhe Silva Ura) është ndërtuar, i njohur më mirë si Ura Rio-Niterói, një nga monumentet më të imporant Brazilit inxhinierike. Në vitin 1974 një ligj i ri rezultuar në shtetet e Guanabara dhe Rio de Janeiro të bashkohen, duke rezultuar në Niteroi nuk qenë kryeqyteti. Kjo çoi në shumë ndryshime dhe për shumicën e popullsisë së Niteroi për të migruar.

Në fund të viteve 1980, qyteti rizbuluar trashëgiminë e saj kulturore dhe profesionit. Ndërtesave të rëndësishme dhe faqet janë ndërtuar dhe restauruar, të tilla si Teatro Komunal João Caetano (João Caetano Teatrin Komunal) dhe Igreja de São Lourenço dos Indios (Shën Laurence Kisha e indigjen).


Sot, Niterói është një nga qytetet më të rëndësishme në Brazil, dhe shtëpi për një shumëllojshmëri të tërheqjet dhe ngjarjeve që të dy qëndron më vete dhe tregoni historinë e marrëdhënieve të ngushta dhe lidhjen e thellë të aksioneve qytetit me Rio de Janeiro aty pranë.


Një nga atraksionet më të njohur në Niteroi është portreti "Museu de Arte Contemporanea MAC," Muzeu i Artit Bashkëkohor dhe simbol i qytetit. Projektuar nga arkitekti i njohur Oscar Neimeyer, krijimi UFO-formë krenohet me pamje të shkëlqyer mbi gjirin Gunabara dhe Corcovado dhe sheqer malet buke. Neimeyer parashikuar muze të jetë "diçka lirshme në peisazhin, një zog i bardhë duke fluturuar mbi qiellin dhe detin e Niteroi", apo "një lule lindur në një shkëmb". Përurua në vitin 1996, ajo është bërë një referencë me famë botërore në art, arkitekturë dhe turizëm.

Muzeume të tjera të rëndësishme dhe galeritë përfshijnë Museu de Arte Sacra (Muzeu i Artit të Shenjtë), shtëpi për një koleksion të pasur të objekteve historike dhe fetare, dhe Museu de Arqueologia de Itapú (Muzeu Arkeologjik i Itapú), e cila lidhet neraly 8,000 vjet e rajonit histori. Ndër pikat kryesore të mbledhjes janë depozitat e predha, instrumenteve, gurë, skelete njerëzore dhe materiale të tjera që vërtetojnë praktikave të përditshme gjueti, peshkim dhe mbledhjen në rajon oqeanike para në zbulimin e Brazilit. Solar da Jambeiro është një rezidencë mahnitëse, e ndërtuar në vitin 1872, me pllaka të bukura, fasada shekullit të nëntëmbëdhjetë, ballkone dhe sallonet.

Vende të rëndësishme historike në qytet përfshijnë "Forte da Boa Viagem", një monument historik të periudhës koloniale, e cila poetikisht sodit Bay Guanabara. Një tjetër është "Fortaleza de Santa Cruz" (Santa Cruz Kalaja), e ndërtuar në vitin 1555, që përmban një koleksion të armëve XVIII dhe XIX shekullit dhe një kishëz nga 1612.


Mrekulli natyrore në dhe rreth Niteroi janë të dy të shumta dhe frikë-frymëzuese. Qyteti ka një sërë plazhe spektakolare, duke përfshirë Icarai, i cili është më i njohur në qytet, e veshur me bajame dhe pemë kokosit. Praia Do Sossego (Relaksimi plazh), Itapú dhe Itacoatiara janë gjithashtu xhevahiret përgjatë bregdetit të qytetit. Niterói ka dy oqean-ballafaqohet plazhet me valë të forta ideale për surfing dhe sport, dhe gji-ballafaqohet plazhet me ujërat e qetë ideale për aktivitete të familjes dhe relaksim.


Në oceanfront Wilder, plazhe të tilla si Prainha de Piratininga, Praia de Itaipu dhe mrekullueshëm Praia de Itacoatiara janë që nuk duhet humbur. Plazh Itacoatiara, mbivendosur në fund të Pedra bëjë Elefante dhe i rrethuar nga natyra e bukur dhe pallate, është konsideruar si një nga plazhet më të bukura në të gjithë shtetin. Pranë Praia de Itaipu është gjithashtu Lagoa de Itaipu, një lagunë qetë ku shumë të shkojnë në peshk, duke notuar dhe relaksohuni.

Rajoni gjithashtu krenohet me një sërë expanses lezetshëm gjelbër. "Parque da Cidade", apo Parku i Qytetit, ofron pamje të bukur brigjet me rërë të Niteroi, si dhe një pamje me të vërtetë spektakolare të rajonit, duke përfshirë Guanabara Bay, Sugarloaf, dhe Krishti Shëlbuesi. Vendi është gjithashtu një vend shumë e dëshirueshme për paragliding, për shkak të lartësisë së saj mbresëlënëse, pikëpamjeve dhe erërave të favorshme.

Serra da Tiririca është një zonë e madhe e harlisur Pyjeve të Atlantikut, e populluar nga Orchids dhe kafshë të egra natyrore, të tilla si armadillos, skunks dhe hedgehogs. "Pedra bëjnë Elefante", ose Elephant Rock, është vendosur në pikën më të lartë të Serra da Tiririca, në mes të shtrihet ftuar të Itapúaçu dhe Itacoatiara plazhet dhe i rrethuar nga rainforest harlisur. Shkëmbi i madh, i cili bares një ngjashmëri mbresëlënëse me kokën e një elefant, ofron pamje panoramike të mrekullueshme të Rio - deteve që xhiron kundër gjiret e Niteroi, ishujt Maricás dhe malet madhështor.

Më tej, të hedhura hapësirë e parkut shtetëror Serra da Tiririca përmban hiking dhe ngjitje pikat e nxehta të tilla si Alto Mourão dhe Morro das Andorinhas, duke kombinuar pikëpamjet e mahnitshme me bimësi të pasur dhe, përveç duke ofruar shtigje me pamje spektakolare, në vitin 1992 parku u emërua rezervë biosferë botë nga UNESCO.


Ngjarje vjetore në Niteroi, kanë arritur një nivel të organizimit dhe promovimit në vitet e fundit që ishte e padukshme, si kohët e fundit si një dekadë më parë - duke kontribuar faktorë përfshijnë rritjen e turizmit dhe popullatës në zonën e Guanabara Bay, dhe formimin e organizatave që vënë së bashku i ri projektet dhe ndihmon për të mos zbuluar ato ekzistuese.


Muajve dhjetor, janar dhe shkurt priren të sillen rreth jugore ngjarjeve tradicionale hemisferë të verës të tilla si Krishtlindjet, Viti i Ri (Reveillon) dhe karnaval. Parti Zyrtari Réveillon zhvillohet në Praia de Icaraí, një nga plazhet më të famshme në Niteroi. Në këtë plazh, për tre ditë njerëzit parashikojnë dhe të bëhen gati për parti për ditën e madhe, dhe mbi këtë atmosferë para-Reveillon ka disa shfaqje muzikore, nga shkëmbi në Samba, ndërsa fishekzjarre janë testuar.

Korrik sjell me vete festivalin e dimrit, e cila përfshin një pasuri të ngjarjeve sportive të veprimit si kampionatin e skateboarding, në marinë São Francisco Beach, dhe turneut paragliding, në Parque da Cidade, në krye të Morro da viração. Tepër i ri në festival është kalimi Stand-up vozis Jurujuba-Icaraí, e cila është një dremitje në rritjen e popullaritetit të këtë kthesë të re në surfing.

Në korrik, pret qyteti 'Niterói em cena', ose festivali skicë Niterói, ku pjesë dramatike e 15 minuta ose më pak në gjatësi janë të ekspozuara për një panel i profesorëve dhe drejtorëve nga shkollat teatrale lokale, si dhe për publikun e gjerë.

Kjo është një ekspozitë konkurrues i pjesëve të shkurta teatrale me shpërblime të paguara për krye tri skica në mesin e të rriturit dhe fëmijët përveç dramaturgu më të mirë. Në gusht, Jazz Festival Niterói bashkon artistë lokalë me të tjerët nga e gjithë Brazili dhe bota për të kryer koncerte falas në natyrë - vetëm ngjarja e hapjes është e veçantë për mbajtësit e biletave.

Gjatë gjithë vitit një bollëk e artistike, sportive dhe ngjarje kulturore piper kalendari siguruar ekuilibrin e përsosur në peizazhin social, kulturor, dhe rekreativ Niterói së.