histori

Historia Rio de Janeiro është thellësisht e pasur, të ndryshme dhe multi-kulturor - I LOVE RIO shikon në zhvillimin e hershëm të ritualeve dhe praktikave, ardhja e ushqimeve dhe stileve nga e gjithë bota, dhe lindja e monumentet të qytetit.


Ajo jep informacion interesante në lidhje me zhvillimin e lagjeve, origjina e festivale, partitë, zhanret, televizionet tregon dhe modelet, si dhe fotografive ndjellëse e së kaluarës, nga plantacione vjetra kafe të shekullit të 19-të, flluskim muzikore të viteve 1970 dhe 80-së, dhe festimet e fillim të shekullit 20.


Rio de Janeiro fotografitë

RIO qytet i mrekullueshëm


Rio de Janeiro është një prej metropoleve më eklektik në botë - një mozaik të gjerë dhe me të vërtetë unik, i përbërë nga një gamë të gjerë të peizazheve sociale, kulturore dhe fizike. Të kuptuarit e të kaluarën e qytetit është me rëndësi jetike për të kuptuar identitetin e vet të jashtëzakonshme dhe multi-faceted bashkëkohor.

Historia Rio ndjek një trajektore interesante: duke filluar nga popullata e hershme vendase ndaj sundimit kolonial portugez, dhe nga një monarki në një republikë, dhe madje edhe një diktaturë ushtarake. Gjatë gjithë epokave të ndryshme të saj të rëndësishme, qyteti ka gjeneruar arkitekturë të bukur, art, kulturë, muzikë, ushqim, dhe një shpirt të gjallë.

Det-port Rio bëri atë një rajon me rëndësi vitale strategjike në tregtinë e sheqerit, arit dhe kafe dhe shteti është kështu bënë kryeqytetin e vendit në 1763 - një titull që ai mbajti në dhe jashtë për gati dyqind vjet. Pozita e portit dhe roli qytetit të kapitalit janë konsideruar gjerësisht të jetë dy nga faktorët më të rëndësishëm në zgjerimin dhe zhvillimin e rajonit disi gjasa moçalore dhe malore.

Zhvillimi gjeografik i Rio është shënuar nga një zgjatje nga qendra historike dhe zhvillimin e tre rajoneve përreth: Veriore Zona e Tregtisë të orientuar, Zona e shtresës së lartë dhe turistike jugore, dhe zona e zhvilluar rishtazi dhe moderne perëndimore.

Rajoni i njohur si Brazili ishte e banuar për mijëra vjet nga popullsive indigjene të cilët nga disa llogarive të arritur Amerikën nga Azia, nga toka në të gjithë Alaska ose nga deti përgjatë Oqeanit Paqësor. Këto fise gjysmë-nomade jetonin si emigrantë gjuetarëve-mbledhësit, dhe kurrë zhvilluar shënime me shkrim apo arkitekturë monumentale, prandaj nuk dihet shumë për historinë e tyre. Për këtë ditë, shumë vende në zonën e Rio de Janeiro janë emëruar ende duke përdorur fjalët indigjene - e famshme plazh "Ipanema" është një shembull, me "Ipanema 'do të thotë' ujëra të këqija," ka shumë të ngjarë në lidhje me peshkimin. Vetë fjala 'Carioca,' përdoret sot për të treguar banorët e qytetit të Rio de Janeiro, rrjedh nga fjala vendase ZÇK 'kari' 'do të thotë' shtëpi të bardhë 'ose' shtëpinë e njeriut të bardhë.'


Zona ku qëndron e qytetit është 'zbuluar' në 1 janar 1502, gjatë një ekspedite portugez udhëhequr nga Gaspar de Lemos, i cili besonte se ai kishte arritur në gojën e një lumin e madh, dhe e quajti "Lumi i janarit" të qytetit në përputhje me rrethanat.


Në 1565 gjenerali portugez Estacio de Sá themelua zyrtarisht qytetin në një përpjekje për të përzënë francezët të cilët ishin duke luftuar për të marrë kontrollin e zonës për 10 vjet: ai e quajti qytetin "São Sebastião do Rio de Janeiro," dhe deri në tetëmbëdhjetë shekull qyteti u quajt vetëm "São Sebastião." São Sebastião e parë ishte mbreti i Portugalisë në kohën e krijimit të qytetit, marshim 1st 1565, dhe ai mbante të njëjtin emër e shenjtorit që u bë më vonë shenjt mbrojtës i qytetit: São Sebastião.

Francezët u dëbuan me sukses dy vjet më vonë, por vazhdoi për të luftuar për dominim për pesëdhjetë vitet e ardhshme. Bregdeti rreth Rio de Janeiro tërhequr kolonistët portugeze dhe franceze për shkak të tregtisë fitimprurëse të Brazilit drurit dhe sheqer, që mund të bëhet përmes portit.

Në shekullin e 17-qyteti ishte ende i populluar dendur nga Indios indigjene. Në fakt, nga 1660, ai ishte në shtëpi në një mbresëlënëse 6.000 Indios indigjene, në krahasim me vetëm 750 portugalisht dhe 100 afrikanë. Në fund të shekullit të 18-të 17 dhe në fillim, qyteti u bë pika kryesore të tregtisë për robërit, si ari dhe gurë të çmuar minuara në shtetin fqinj të Minas Gerais, dhe për këtë arsye në 1763 qeveria e përgjithshme është transferuar nga qyteti i Salvador në veri-lindje të Brazilit në Rio de Janeiro, duke e bërë një qytet kryeqyteti i shtetit.


Gjatë epokës koloniale portugeze, midis 1763 dhe 1822, Rio de Janeiro ishte kryeqyteti i Brazilit. Gjatë kësaj periudhe, pjesërisht për shkak të statusit të saj si kryeqytet, dhe pjesërisht për të qenë një qendër e rëndësishme e tregtisë, Rio tërhequr njerëzit nga shumë pjesë të botës. Emigrantët nga pjesë të ndryshme të Evropës, Azisë, dhe aktivitetet e Lindjen e Mesme të themeluara në qytet dhe në zonat përreth, duke i dhënë origjinën në kulturën e asimilimit që ende tani është karakteristikë e Rio.


Në fund të shekullit të 18-të, një krizë ekonomike goditi qytetin, si vende të tjera në Amerikën e Jugut po konkurrojnë me Brazilin në prodhimin e sugarcane. Ndryshimin Tides dhe fati do të transformojë Rio de Janeiro në mënyrë të konsiderueshme në shekullin e ardhshëm.

Për shkak të luftës së vazhdueshme Napoleonit me Portugalinë përsëri në Evropë, Rio de Janeiro u bë kryeqyteti i përkohshëm i Portugalisë në mes të 1808 dhe 1821, dhe kjo ishte në këtë kohë që gjykata mbretërore u transferua në Rio bord prej 40 anijeve. Familja mbretërore portugez arriti në në Rio në 1808, duke sjellë së bashku 20.000 anëtarët e gjykatës portugez, si dhe standardet e rafinuar arkitektonike, artistë, zellshëm, dhe akademikë, dhe dëshira për kishat dhe praktikave moderne diplomatike.

Rio u bë kryeqyteti i perandorisë brazilian në vitin 1822, duke zgjeruar më tej tregton dhe tregti me Evropën dhe pjesën tjetër të botës. Gjatë kësaj periudhe, aktiviteti kryesor në kryeqytet ka qenë prodhimi i kafe, duke çuar në krijimin e fermave të ndryshme dhe ndërtimin e shumë pallate ende në ekzistencë.


Prodhimi kafe rritur ndjeshëm ekonominë dhe tregtinë, dhe më vonë u bë një nga eksportet më të rëndësishme të Rio de Janeiro, duke e bërë kafe popullor në të gjitha qoshet e botës në një shkallë të paparë.


Në 1822, Lufta e Pavarësisë brazilian ka filluar, dhe Rio de Janeiro u bë kryeqyteti i monarkisë së re dhe të pavarur. Më pas, qyteti mbeti si kryeqytet i Perandorisë së Brazilit deri në 1889, dhe më në fund gjatë viteve republikane të Brazilit deri në 1960, kur kryeqyteti u transferua në Brasília.

Gjatë gjithë historisë së saj, Rio de Janeiro ishte zemra e rrymave të forta dhe inovative politike dhe intelektuale që çuan në heqjen e skllavërisë në 1888 dhe formimi i një Republikës në 1889.

Me rënien e skllevërve punës jetike për kafe dhe kallamsheqerit plantacione, qyteti filloi të marrë numër të madh emigrantësh të Evropës dhe ish-skllevër, të tërhequr nga potenciali për punë të paguar dhe në mes të 1872 dhe 1890 popullsia dyfishuar. Ky shpërthim demografik shkaktoi një krizë të strehimit e cila kishte ekzistuar që nga mesi i shekullit të nëntëmbëdhjetë, dhe vendbanimet pasigurt strehimit filluan të dalin në majë kodrave të qytetit: këto vendbanime do të vijnë më vonë do të quhet "favelas" Tani njohur në mbarë botën për shkak të sy të tyre karakteristike dhe kontributet e tyre të rëndësishme kulturore të tilla si zhaner muzikor 'samba' dhe zhvillimin e ekipeve spektakolare karnaval atë paradë çdo vit në qytet.

Nga 1890 rreth një milion njerëz jetonin në qytet, me rreth një çerek qenë emigrantëve - kjo përveç ish robërit nga kafe dhe sheqer plantacione liruar në vitin 1888 me një dekret të princeshë Isabel.

Në fillim të 20 Kryetari i Bashkisë së shekullit Pereira Passos ndërmori reforma të gjerë në shkallë në strukturën urbane të qytetit, ndërtimin e rrugëve, rrugët gjerë dhe ndërtesat moderne, si dhe sigurimin Asphalt Paving në qendër të qytetit dhe përreth rrethe. Infrastruktura është modeluar në arkitekturën parizian të kohës, dhe është konsideruar si një pjesë e punës më të rëndësishme dhe me ndikim të ketë ndodhur në historinë e Rio de Janeiro. Kjo është kur "Cidade maravilhosa", termat ose 'qytet i mrekullueshëm, "ka lindur dhe përgjithmonë i gdhendur në shpirtin dhe identitetin e qytetit.

Në këtë kohë zemra e qytetit vë në qendër të saj, përkufizuar në njërën anë nga ana e Gjirit bregdetare, ndërsa i brendshëm është i populluar nga allotments vogla dhe ferma. Me ardhjen e energjisë elektrike drejt fund të shekullit të 20, demografike filloi të ndryshojë dhe tramvaje elektrike mundësuar që njerëzit të jetojnë në një distancë të konsiderueshme nga vendi i punës së tyre, duke zgjeruar kufijtë e qytetit. Qyteti i vjetër, në afërsi të detit, u shndërrua në "Centro" (Qendra) - rajonin e tregtisë dhe biznesit, ndërsa pëlhurë banimi urban zgjerohet jashtë përgjatë bregdetit dhe në drejtim të brendshme për të formuar Zonën Veriore. Zgjerimi ka pasur për të manovruar rreth topografisë veçantë të qytetit, ku malet janë të gdhendur me nga lugina dhe u rreshtuan nga plazhet.


Ndërmjet 1920 dhe dhe fund të 1950 Rio de Janeiro u bë jashtëzakonisht popullor me vizitorët fund të lartë dhe të famshëm ndërkombëtare - ajo ishte gjatë kësaj periudhe, në vitin 1923, se famshme Copacabana Palace Hotel është inauguruar, dhe filma të famshëm ishin filmuar.


Që nga 1930 e rrethet e oqeanit-front të Copacabana, Ipanema dhe Leblon, e cila kishte qenë më parë konceptuar destinacionet plazh si ekzotike, u konsiderohet shumë vende banimi, në sajë të hapjes së tuneleve, dhe ardhjen e linjave të tramvajit.

Letërsia e kohës lavdërohen shëndeti dhe përfitimet sociale të bregdetare ajror dhe detar larje dhe plazhit dhe jetës bregdetar u bë prirje e re - shenjë e sofistikimit dhe kohës së lirë elitës. Zona e Jugut erdhi të shihet si zemra kulturore të qytetit, në shtëpi të mëdha hotele, restorante rafinuar, kinema, klube dhe teatro. Zhanër muzikor 'Bossa Nova "ka lindur në këto rajone dhe lulëzuan në 1960, 70. dhe 80.


Në vitin 1960, kryeqyteti federal u transferua nga Rio në Brazilias, stimuluar qytetin për të gjetur një identitet të ri duke u fokusuar në të qënit kryeqyteti kulturor i Brazilit.


Krijimi i tuneleve dhe rrugëve gjithashtu hapi perëndimor bregdetar të zgjas deri në zhvillime intensive. Gjatë viteve 1970 zona dëshmuar një proces shumë të përshpejtuar urbanizimit, duke lejuar Një pjesë e madhe e popullsisë së pasur të zhvendosur në rrethin e Barra da Tijuca, si dhe më tej në perëndim të Recreio dos Bandeirantes, në shtëpi të parqeve spektakolare dhe plazhet. Shtëpive të mëdha, condominiums, qendrat tregtare dhe pallate filluan të populloj peizazhin perëndimor, duke i dhënë të rritet në shumicën e moderns rrethet në qytet.

Duke filluar në 1990, fuqitë e komunave kanë stimuluar vazhdimisht zhvillimet qytetit të gjerë, duke mobilizuar plotësisht potencialin urbane dhe ekologjike të qytetit, dhe promovimin e kulturës, kohën e lirë dhe aktivitetet sportive. Plazhet janë shndërruar në hapësirat e kohës së lirë për sport dhe aktivitete të tilla si shfaqje muzikore dhe tregon, ndërsa muzetë dhe galeritë e artit janë rigjallëruar dhe zhvilluar në të gjithë qytetin. Rigjallërimi i përgjithshëm dhe kulturore e qytetit të përfshira hosting ngjarje të rëndësishme sportive, të tilla si Kupën e Botës FIFA Soccer në vitin 2014.

Një arritje e rëndësishme në historinë e qytetit filloi në vitin 2008 me zbatimin e paqësimin njësive policore në disa favelas në të gjithë Rio de Zhaneiro: këto forca nivele të reduktuar ndjeshëm të krimit duke e bërë qyteti shumë më të sigurt për të jetuar, duke vizituar dhe kryerjen e biznesit, nxitjen e një i ri periudha e rritjes dhe zhvillimit dhe duke theksuar rolin e ri dhe prestigjioz Rio-së në skenë në botë.

Kultura Rio de Janeiro është shënuar nga fillimet e saj indigjene, trashëgimia e kolonizimit, ndikime të rëndësishme nga një rrjet të gjerë të kulturave ndërkombëtare, si dhe pozicionimin gjeografik të qytetit - portin e saj, male dhe plazhe. Historia unike e qytetit e ka skalitur atë në një entitet me të vërtetë organik dhe një shesh lojrash që jetojnë e kulturave dhe ideve.