Modë

I LOVE RIO paraqet modës më të mrekullueshëm dhe bashkëkohore për burrat dhe gratë në Rio de Janeiro, duke ofruar pasqyrë në tendencat e fundit në veshje për vendin e punës, partitë, sport, rekreacion përditshme dhe plazh.


Zhvillimi historik i trendet ndërkombëtare dhe kombëtare stil është dhënë një look-në për të japin lexuesit me një sens të rëndësisë shoqërore dhe politike të formë arti. Nga gowns dhe kostume për bikinis dhe mbathje banje, një catwalk e ideve të stilit janë të paketuara dhe dorëzuar për lexuesit për të ndihmuar ata të reinvigorate veshjet e tyre dhe të kuptojnë estetike Carioca.


Rio de Janeiro fotografitë

stil për mendjen krijuese


Jeta e gjallë e Rio de Janeiro, është e lidhur ngushtë me stilin e tij intensive të modës, pasi ajo është një nga gjuhët që qyteti përdor për të shprehur personalitetin e saj. Populli i Rios kanë përfshirë disa të ngrohtësinë dhe bukurinë e mjedisit dhe karakterit të tyre në mënyrën se si ata paraqesin veten e tyre, duke e bërë estetike e tyre shumë ndikim në botën e modës ndërkombëtare.


Të gjitha të mirë dhe designers dhe shtëpitë e modës më të shquar janë gjetur në këtë vend kulturor, por markave amtare marrë kurorën - panorama lokal është i mbushur me gëzim me designers papërmbajtshëm që japin trendet zërin e tyre.


Cariocas kanë një vështrim shumë të veçantë, e karakterizuar nga një dëshirë për ngjyra, shkëlqim dhe mendje. Moda në Sot qyteti është rezultat i kreativitetit lokal dhe të ndikimeve nga e gjithë bota, reimagined dhe përshtatur ngrohtësinë dhe hapjes së natyrës të qytetit dhe banorëve të saj.

Modele të gjalla, platformat dhe elementet bruz punojnë të përkryer në duart e këtij shesh për tropikal Pret-a-porter: Rio vendos standardet e veta, dhe e krahason vetëm për vetvete. Një përdorim shumë unik i tone, textures të papërpunuara dhe me shkëlqim, si dhe forma gjeometrike apo flaunty dhënë një dhunti të pagabueshme për ndalesa, në shfaqje të modës, si dhe në plazh.


Deri shekullit të 20 herët e modës braziliane u përcaktua pothuajse tërësisht nga trendet evropiane, të cilat do të thoshte se rrobat rrallë përshtatur me klimën tropikale. Në këto dekadat e para Stilet ndërkombëtare ishin të udhëhequr nga disenjatorët francezë, të cilët çliruar gratë nga korse.


Bikini është projektuar në Paris në vitin 1946, duke shkaktuar pakënaqësi të tillë që ajo u emërua pas Bikini Atoll, një copë toke të vogël të Oqeanit Atlantik ku amerikanët kryer teste atomike. Ajo ishte veshur për herë të parë në Rio de Janeiro dy vjet më vonë, dhe ka bërë që një simbol portreti i kulturës plazhit Carioca. Në vitin 1962, e flops flip e para u krijuan në Brazil, bazuar në këpucë japoneze, e cila hapi rrugën për botën markë e njohur Havaiana.

Mod, Hipi dhe modelet Grunge dominuar vitet '60, 70 dhe 80 në të gjithë Perëndimin, ndikuar gjerësisht nga muzika popullore e kohës si rock, disko, grunge dhe metali.

Duke qenë Rio de Janeiro shtëpi për një shumëllojshmëri të trashëgimive, kulturave dhe subkulturave, modës dhe tendencave të zhvilluara në përputhje me rrethanat. Stili Carioca festohet për ngjyrat e saj të ndritshme dhe të gjallë që i përshtaten klimën me diell, por ka një dallim të dukshëm midis llojeve të veshjet veshur për punë dhe argëtim.


Qyteti është jashtëzakonisht e kulturor dhe të ndryshme, dhe ka disa rryma artistike dhe origjinale drejtimin nëpër rrugët e tij të gjallë. Samba, Surf dhe Bossa Nova janë disa nga zhanret që i japin modës një karakter unik këtu, dhe mund të gjenden në të gjitha shprehjet artistike që designers lokale zgjedhin.

Ndërsa diversiteti i madh i ngjyrave, formave, modele dhe dizajne mund të duket i rastësishëm për të vizitorëve, ka udhëzime të qarta dhe specifike për vende, raste, dhe subkulturave. Plazh veshje ndjek rregulla të qarta, shpesh sa më shumë që ambientet formale dhe elegante: vizitorët vëreni menjëherë nuk ka asnjë arsye për të parë çrregullt në plazh.


Art, bukurinë dhe elegancën janë të dorës në stilin e jetës Rios. Plazhi dhe peizazheve të saj, aktivitetet dhe ndjenjat janë tërheqjen kryesore në jetën e kësaj qytetit dhe vend i përsosur për këto përvoja të bashkohen në është e modës. Designers Swimwear janë një hit i madh gjatë gjithë vitit, për shkak se produktet e tyre nuk janë një tërheqje turistike, por një mënyrë e jetës për të gjithë qytetarët.

Gjatë javës burrat dhe gratë priren të zgjedhin për kostume, veshje formale dhe këpucë të mbyllura. Nuk është një art të caktuar për të zgjedhur këto artikuj të dhënë klimën e nxehtë dhe i lagësht - të dyja gjinitë kanë tendencë të veshin artikuj të lirshme i përshtatshëm të bëra nga pëlhura të lehta.

Një aspekt i veçantë i të përditshme dhe gjatë natës modës është se të dy burrat dhe gratë të kenë një vështrim mjaft e natyrshme. Pantallona të shkurtra Denim, në krye të lirshme rrip, rrjedhin funde dhe dresses, të gjallë bluza dhe sandale mund të shihet në bare, sheshet, parqet dhe plazhet. Make-up është zakonisht mjaft i matur, dhe flokët e meshkujve zakonisht është e shkurtër dhe i thyer, shpesh të shoqëruara nga një rruajtje të përgjithshëm apo një mjekër të lehta në më.

Ndërsa vështrim klasik është e natyrshme dhe pa-gjallë, sidomos rreth plazheve, Cariocas kanë tendencë të jetë i zoti dhe të mirë-çrre-. Këpucë dhe rroba janë të freskëta, të pastër dhe un-crumpled. Shumë gra të lënë flokët e tyre të bien të natyrshme, të tjerët rregullisht kanë ato të vijë i drejtë. Ajo është gjithashtu një praktikë e përhapur për të dy burrat dhe gratë të kenë manicures dhe Alternative.

Printime multi-kulturore dhe stilet, funde dhe stoli, janë një komponent i rregullt i veshjet Carioca. Nuk janë popullore markave vendore projektuesi për të rinjtë në qytetin e Brazilit më të gjerë - zërave nismëtare në mënyrë Brazilian, duke ushqyer njerëz të të gjitha stileve dhe bindjeve përmes copa të gjallë, të freskëta dhe tërheqës. Harton Rio siguresave origjinalitet fund të lartë dhe sofistikimi, me një vetëdije e nevojave të përditshme të burrave dhe grave braziliane.

Një tipar i këtij qyteti modës është diversiteti i saj, dhe ka diçka për të gjithë: nga classiest dhe më prestigjioze në surfer rregullt, Rio de Janeiro gjen një mënyrë për të përmbushur nevojat dhe ju lutem humor, dhe madje edhe të lidheni me dëshirat e pazbuluara. Kjo shkathtësi mund të gjenden nën të markave të ndryshme, splashing me përvojat ekzotike zgjuarsi dhe të krijimtarisë.


Industria e modës në Rio ka qenë në rritje në gjerësi dhe reputacion gjatë viteve të fundit, dhe qyteti tani pret një shumëllojshmëri të panaireve të modës farës që fashionistas dhe stilistët nga e gjithë bota planifikojë vitin e tyre përreth. Qyteti është edhe shtëpia e institucionit të rëndësishëm të quajtur "Academia Brasileira da Moda", Akademia brazilian i Moda.


Skena e pasur kulturore ka një vend për të gjitha shprehjet artistike dhe të modës e bën paraqitjet e shumta në kalendar Carioca, sidomos me Javët Rio de Janeiro e modës, e cila çdo vit çojë rrugën me verës dhe dimrit botimet. Këto raste, janë në mesin e një web të gjerë dhe të fortë të ngjarjeve të cilat mbulojnë vitin dhe vendin me tregon emocionuese. Emrat e më të mëdha në industrinë e, si dhe ndikimet kryesore nga jashtë, vijnë së bashku në këtë fest të amaze me madhështinë e gowns tyre natën, freskinë e nënshkrimeve të tyre shtresës së lartë dhe hedhur-mbrapa, dhe kostume banje të sofistikuara. Në ngjyra tokë dhe pastels, shkëlqenin me Reds të ndritshme dhe printime pranverës, feminitet dhe joshë janë yjet e vërtetë të shfaqjes.

Style vjen natyrshëm, në sajë të vetëpërmbajtje dhe bukuri natyrore e grave braziliane: Muses të jetës reale në shpirtin e qytetit. Modelet braziliane super dhe përcaktuesve prirje modës janë shembuj të rëndësisë së interesit të Brazilit modës dhe e dhunti të grave të saj dhe bukuri. Flokët Flaunty është një nga markat e këtij qyteti brazilian: nëse ajo është e gjatë flokët surfer, apo një sirenë me onde mane, flokë të shëndetshëm dhe me shkëlqim kërkohet devocion pas.

Disa ide, për ata që jo si mësuar të lagështia dhe era tipik i anës plazhit, mund të jetë shumë e dobishme për të mbajtur deri me standardet pranë përsosur e vendasit. E "plasje brazilian" straightening teknikë e flokëve ka shumë adepts, ndërsa tendencat më e natyrshme po bëhen po aq popullor me idealet për trajtime bukurie të shëndetshme, në vend të opsioneve kimike.


Pazar në Rio de Janeiro mund të jetë aq të ndryshme sa 160 lagjet e qytetit, 70 plazhe, dhe bare pafund. Luksoze dhe pazar ekskluzive kompleksesh janë në dispozicion sa më shumë tregje emocionuese Rruga ku çdo gjë është një ujdi - për të mos përmendur panaire antike, Panairi i famshëm Ipanema Hipi, ose nata simpatik Copacabana qëndron.


Një shumëllojshmëri e opsioneve për të kujdesem për të gjitha shijet dhe buxhetet janë të shpërndara në të gjitha rrethet, dhe të japë të gjithëve një alternativë e përkryer për një ditë me shi. Qendrat mini tregtare, pothuajse maskuar si dyqane të vetme, të fshehur brenda ndërtesës në çdo cep të qytetit - larg nga drita vend, këto qendra janë një preferuar në mesin e gjuetarëve lokale volitshëm.

Pra, në qoftë se plazhet, bikinis, dhe nxehtësia i Rio bërë shumë, atëherë qyteti ka disa mundësi të shkëlqyer pazar për një dozë të terapisë me pakicë. Nuk janë kompleksesh të shumta, komplekse tregtare, dyqane, dhe një të vogël jashtë dyqaneve për të mbajtur blerësit etur të lumtur.


Çmimet mund të ndryshojnë si moti në verë - kështu që vendndodhja mund të kuptohet dallimi në mes të shtrenjta dhe të volitshëm - sidomos për veshje, këpucë, artit dhe vepra artizanale, dhe suvenire.


Barra Shopping është më e madhe dhe më të popullarizuara mall Rio - e vendosur në rrethin e Barra da Tijuca, kjo është pothuajse një qytet i vogël në vetvete, i kompletuar me restorante dhe kinema në afërsi qendër New York City - shtëpi për më shumë restorante, bare, dhe edhe klube palestër. Kjo është pa dyshim vendi për të shkuar për një zbavitje pazar, me qindra dyqane të përhapur në të gjithë një shtrirje 4 km të gjatë, nga emrat e lartë e rrugëve në pronësi të pavarur modës dhe stoli dyqane. Jo shumë larg në të njëjtën lagje, vizitor i ri në skenën pazar është shtresës së lartë dhe modës Village Mall, shfaqen vetëm më të mirë e më të mirë të markave braziliane dhe ndërkombëtare.

Gjithashtu i synimeve të dhënësit të konsumit të sofistikuar, është São Conrado Fashion Mall - shtëpi për dyqane pasura çdo shfaqur markave ekskluzive projektuesi. Kozmetike, sportive, dhe dyqanet elektronike furnizimit turistët kamur dhe Cariocas me të gjithë ata kanë nevojë për një pasdite fun. Hapësira është e hapur dhe i ajrosur, dhe ambient më të relaksuar se komplekset e tjera tregtare. Këtu, kjo nuk është e pazakontë për vend Celebrities brazilian dhe modele të modës perusing dyqane, në kohë në rrugën e tyre për në kinema lokale pajisur me katër ekrane dhe parkim shërbëtor i përshtatshëm.

Për pazar të madh, dhe në afërsi të zonave më të njohura plazh, mbresëlënëse, qendër Rio Sul është e vendosur të përshtatshme në Botafogo, dhe elegancë Shopping Leblon është e drejtë në zemër të Leblon Distrcit. Me qindra e dyqaneve, një shumëllojshmëri e restorante, dhe një film teatro, këto qendrat janë të vendosur në afërsi të shumë nga monumentet më të njohura Rios, të tilla si Sugar Loaf dhe Corcovado male.

Leblon është një lagje shtresës së lartë ku mund të gjeni restorante, dyqane projektuesi dhe një pamje zjarrtë të qytetit. Ajo është gjithashtu në afërsi të Babilonia Feira hype, një ngjarje mujore që tregon modës, dizajn, artistë kuzhinës dhe muzikë me një nëntokë, kontakt kuptimplotë dhe e papërsëritshme. Ekspozuesit ftuar dhe tregon jetojnë nga artistët e ardhshme apo botërore të njohur dhe DJ të shtoni në përvojën, e cila është një nga më të ndarë dhe të parashikuar nga vendasit etur për të përmbushur tendencat e reja të modës.


Modës braziliane ende shënuar nga një sinkretizmit estetike - një përzierje influencash, të identiteteve, konceptet dhe trendet. Ky bashkim unik është vazhdimisht duke u pasuruar nga designers Carioca, dhe mund të gjenden në ngjarjet e fund të lartë dhe dyqane, qendrat tregtare të modës, si dhe në panaire simpatik modës në të gjithë qytetin.


Përveç rrethe modës tregtare dhe kompleksesh atë piper qytetin, ka edhe një numër i modës dhe veshjeve panaire. Një nga më të njohur nga këto është një ngjarje e bi mujore të quajtur "O Cluster", që sjell së bashku të rafinuar dhe eksperimentale modës, muzikë dhe gastronomisë në një rezidencë të bukur në lagjen Botafogo.

Ka vend për panaire të tjera të modës, të tilla si ai mbahet çdo të dielë në lagjen portreti i Ipanema: The hipi Tregut Feira, e cila i jep vizitorët dhe vendasit shanse të shkëlqyera për të parë dhe të gëzojnë thesaret antike dhe i përshtatet të përkryer në skenën retro elegancë të vibe butë që vetëm Rio de Janeiro mund të japin, dhe të garantuara për të prodhuar disa objekte interesante për të gjithë të interesuar në artet Carioca dhe zejtari.

Çdokush në kërkim për veshje dhe këpucë me çmime të zbritura, duhet të shkojnë në qendër të qytetit Centro, sidomos përgjatë rrugëve Rua Uruguaiana, Rua da Alfândega, dhe Rua Buenos Aires, ku degët e modës dominojnë frontet rrugë të qarkut pazar pikë referimi quajtur "Saara."

Kur pazar për artin origjinale, në afërsi të Santa Teresa është vend strehë për shumë nga artistët Rios dhe mendjet krijuese, kështu që shumë galeritë e artit zbukuro rrugët me kalldrëm dhe rrugica të ngushta. Në kafene, bare, dhe restorante e kësaj lagjeje simpatik japin lehtësim për këmbët i lodhur pas pazar një dite të gjatë, ndërsa disa shembuj të bukura të artwork brazilian mund të blihen në lagjen - nga më e përballueshme për më të shtrenjtë, dhe në vazhdimësi unike.

Për sendet më të specializuara, si instrumente muzikore, Rua da Carioca është një rrugë me një bollëk të dyqaneve muzikore ku intruments vendas brazilian të tilla si kitarat Bahian, Rabecas, dhe Pandieros mund të blihet - ata të gjithë bëjnë suvenireve të mëdha dhe paraqet për familjen në shtëpi.

Me një kuptim të tillë fluide të tendencave, interesave dhe eksplorimin e ndjesive dhe përvojave, nuk është çudi se rezultatet kreativiteti Carioca në një ofertë shumë të gjerë të materialeve dhe teknikat, të cilat për pasojë prodhon krijimet e pamundur dhe hollë në dekor, bizhuteri, bukuri trajton dhe aksesorë.