Natës

Moti i ngrohtë dhe predilection e Rio nga partitë kanë bërë Rio de Janeiro një nga vendet më të veçantë dhe frymëzuese për revelry natës.


I Love Rio ecën nëpër rrethe të gjallë të qytetit, ngjiten kodrat e saj dhe hyn në traversat e tij nga muzgu deri në agim për të sjellë lexuesit informacion për rekreacion më interesante në mbrëmje. Bare, klube pishinë shkëmb, netë samba, parada rrugë, partitë dhe testet karnaval janë zbuluar së bashku me më të sofistikuar, të shëndoshë dhe bare ekzotike, ushqim, pije, muzikë dhe klientelë. I Love Rio ndihmon vizitorët dhe vendasit për të bërë festën më eklektik natës, i egër, qyteti mrekullisht unik.


Rio de Janeiro fotografitë

Bohem dhe elegant, GJITHMONË SINGLE


Natës në Rio de Janeiro mund të jetë aq të ndryshme sa dhjetra e lagjeve dhe ritmeve muzikore që popullojnë qytetin. Natës i Rio është tërësisht unik dhe gjithëpërfshirës, duke mirëpritur në njerëzit e saj, njerëzit e të gjitha shijet, përvojat dhe udhëzimeve. Ajo është e mbushur me muzikë të gjallë, një spektër ngjyra, shkëlqim, pafajësisë dhe sensualitetit.

Natës Rio shtrihen nga klubet e mëdha ku dëgjuar muzikë moderne, për ndërmarrjet e vogla që ofrojnë më të mirë të ritmeve të tilla si Samba dhe Bossa Nova, ndërsa dhjetra të teatrove argëtojë vizitorët dhe banorët me dramat, lexime, baletit, dhe një përzierje e ndryshimit ose kryerjen e artit.

Rrethet famshme në botën e Ipanema dhe Leblon janë në shtëpi për një shumëllojshmëri të bare elegant dhe i rafinuar, restorante dhe klube - me muzikë live dhe para-regjistruar, dhe DJ në dispozicion në shumë vende me programe të ndryshme gjatë gjithë javës.

Lagje bohem i Lapa është tani vendi për të dëgjuar muzikë live Samba, bare të vogla joformale dhe një skenë të mbushur shumë të gjallë kioska, pije të rastit, dhe rrugë interpretues.

Djepin e kulturës dhe stileve muzikore, lagjet Rio kanë bërë teatër kryesor për festimet dhe koncerte Muzikë Funk, shfaqje në rritje, duke tërhequr dashuruar muzikë dhe vizitorët nga e gjithë bota.

Në muajt e mëparshëm festimet karnaval, ofertat Samba janë bërë tema kryesore në të gjitha rrethet e qytetit, me prova dhe shfaqje të jetojnë në bare të vogla, dyqane të famshme dhe sheshe publike.


Klima e ngrohtë i Rio de Janeiro inkurajon aktivitete në natyrë gjatë ditës dhe gjatë natës, duke frymëzuar edhe më shumë një natës të vërtetë social dhe gaz gjatë gjithë vitit.


Pas misterioze nga sunsets, artistët shpesh e gjejnë talentin e tyre të pasur. Në fakt, i madh dhe i famshëm muzikë Rio lindi dhe u zhvillua kryesisht në hijet e natës, duke përfshirë edhe jazz, Bossa Nova, Tropicalia, Samba dhe Funk Carioca.


Gjatë gjithë historisë së qytetit, jeta e natës evoluar sipas tendencave të kulturës dhe globale lokale, përzierja dhe zhvillimi i një mënyrë ekskluzivisht Carioca.


Ardhja e Familjes Mbretërore në 1822, recreations formalizuar natën e Rio de Janeiro, në përputhje me tendencat e sallon portugeze dhe evropiane. Toni dhe natyra e festimeve ishte vendosur nga gjykata dhe të përcaktuara nga palët dhe topa që ata të ofruara. Në vitin 1889, një valle mbretërore shquar u mbajt në ishullin Fiskal, argëtuan më shumë se 4.000 mysafirët me një parti koktej dehëse, valle dhe kostum. Pa dijeninë ushtrive dhe të ftuar, festa e madhe shënoi fundin e sundimit mbretëror dhe çuar në një fazë të re në rikrijime njerëzve.

Nga fundi i shekullit të 19 kultura natën u ndikua nga "Bohemi." Parizian. Disa dhoma janë krijuar në stilin parizian, të tilla si Moulin Rouge në vitin 1891. Në vitin 1909, Teatro Komunale (Teatri Komunal) u përurua, një nga ndërtesat më të habitshme dhe qytetin barok, e cila është sot. Këto institucione kanë ndodhur programe teatrore disa, cirk, koncerte dhe vallet.

Për të kufizuar disa sundimin evropian në qytet, një ligj u miratua në vitin 1901, duke dekretuar se shtëpitë kulturore dhe monumentet qe u vendosen emrat brazilian vend se evropianët, stimuluar më tej zhvillimin e kulturës muzikore dhe lokale nate, duke rezultuar në natës portreti aktuale Rios filozofia.

Institucionet Chopp (birrë) filluan të dalin në kapërcyell të shekullit, përfshirjen në një kulturë të natës në mënyrë të përkryer të përshtatshme për klimën në natyrë tropikale. Gratë filluan të marrë pjesë në këto hapësira të reja publike, si parqe, teatro dhe salla koncertesh, të cilat kanë qenë ekskluzivisht domains meshkuj. Flirtim, i cili kishte qenë më parë i mbyllur në ditën e vizitave, ai filloi të marrë një natë më natyrën lumtur.

Qytetarët afrikane Descent filloi të marrë pjesë në zonat e njohura, duke rezultuar në një ndikim të rëndësishëm në përfshirjen dhe ndikimi i tyre në muzikën braziliane, që përkon me daljen e samba dhe karnaval. Në vitet 1920, jazz, Charleston dhe Samba vallet mbushur klubet dhe baret e qytetit, duke çuar Olavo Bilac, një gazetar i njohur i kohës, për të deklaruar Rio, "Qyteti Dance".


Lapa provuar veten të jetë enklavë bohem e qytetit në vitin 1920, i mbushur me klube nate, bare dhe kazinove. Ai ishte i njohur si Montmartre tropikale në referencë të ndikimit të tyre parizian dhe, ashtu si paraardhësi i tij francez, rajoni mblodhi së bashku artistë, intelektualë, aristokratë, politikanë dhe një shumëllojshmëri të njerëzve nga të gjitha sferat e jetës. Kjo ishte një lagje shumë kozmopolit, shtëpi për një gamë të gjerë të zhanreve muzikore, duke përfshirë orkestra klasike, jazz, piano dhe Samba. Artistët dhe shkrimtarët e kohës foli për Lapas dy bashkë-ekzistues, ambient të hapur intelektual, dhe më shumë ancoberta errët.


Me formimin e Cinelandia drejt mesi i shekullit, së bashku me reformën tjetër e përhapur urbane, Lapa u braktis nga intelektualë dhe artistë, dhe ishte për homologët e saj më subversive deri në rindërtimin e qarkut dhe zbulimin në dekada, rivendosjen Lapa për bukuri e saj origjinale dhe shkëlqimi.

Në vitin 1934, "Casino da URCA" është bërë shfaqje më të mëdha teatrale në Amerikën e Jugut, duke ofruar një të luajë bashkim dekadent, teatër, kabare, muzikë dhe valle. Pas ri-legalizimin e lojërave të fatit në vitin 1930 qindra e kazinove, institucionet sofistikuar edhe më të thjeshtë kanë dalë për të akomoduar shijet dhe të ardhurat e popullsisë. Në vitin 1946, loja u ndalua në të gjithë vendin, duke i dhënë fund kulturës kazino në Rio de Janeiro dhe Brazilit.

Në vitet 1990 Lapa shkoi nëpër një sërë reformash urbane, duke ndryshuar paksa imazhin e saj transgressive dhe duke i dhënë asaj një valë të re gjallëri kulturore. Rrethi ka, prandaj, një rreth vicioz në zhvillim si gurëthemel kulturore të qytetit gjatë natës.

Të premteve dhe të shtunave, në veçanti, shtrirje kryesor i rrugës nga harqe të famshëm të Lapa ujësjellësit, vjen gjallë me shitësit kokteje, birra dhe ushqime të shijshme rrugë të tilla si roasts dhe ëmbëlsira. Përzierje të ndryshme të popullsisë dhe vizitorët në qytet janë të përziera në atmosferë të gjallë, ndërsa grupe valltarësh dhe këngëtarësh formojnë qarqe të vogla dhe të veprojë para spektatorëve mahnitur.

Një gamë e gjerë e klubeve linjë rrugët e lagjes, duke luajtur muzikë tradicionale, të tilla si Samba, Forro dhe Funk. Lagje është tani një teatër vlerësohet shumë muzikore, ku disa nga artistët më të njohur braziliane dhe ndërkombëtarë punojnë rregullisht.


Një komponent kyç i kulturës natës së qytetit, janë quajtur bare lokale "botequims." Vazhdimi i shtëpive të vjetra birrës, këto bare kanë tendencë që të ketë një dekor të thjeshtë dhe modeste, duke shtuar për të ndjehen të saj shtëpiak, ndërsa tavolina dhe karrige të ngritur në trotuar sigurojnë ngrohtësinë e jashtë. Ata shesin një shumëllojshmëri të bare tradicionale të ushqimit, duke përfshirë mish dhe fasule enët, ëmbëlsirat, ëmbëlsira cod, supave dhe karkaleca, si dhe krijimet më të guximshme dhe krijuese.


Një përzierje e bare, restorante dhe vende Rio muzikës zakonisht institucione të mirëpritur vizitorët me enët lokale dhe të jetojnë argëtuese me vendet moderne zakonisht përhapur në jug të Rio, përgjatë rrugët kryesore të Copacabana, Ipanema, Leblon dhe perëndim zonë përgjatë Barra da Tijuca. Përveç kësaj, shumë nga hotelet luksoze në zonën e krenarisë me bare Boutique me të cilat përballet publike moderne dhe ofertat e muzikës ndërkombëtare, shpesh me DJ jetojnë.

Një tjetër tipar qendror dhe unik i natës Rios është gravitacioni i saj ndaj sheshet. Gávea ulët (Ulët Gávea), të vendosura në afërsi të Santos Dumont Praça (Saint Dumont Square) është një sintezë informal në modë në Rio. Cariocas ecin në mes të hekurave dhe shitësit, rishikimin miq të vjetër dhe duke bërë të pijshëm të reja birrë të ftohtë dhe snacks me kikirikë ose produkte pastë pjekur. E vendosur në mes rrethet e Laranjeiras dhe Flamengo këtë në San Salvador Sheshin e cila vjen gjallë çdo natë me muzikë, vallëzim, të qeshura dhe biseda. Ajo përmbledh qetë charms e kulturës në natën jashtë në Rio, ku muzikantët mblidhen të luajë një shumëllojshmëri të ritmeve, më së shumti Samba, choro, Jazz dhe kitarë akustike. Këto shfaqje janë vlerësuar nga të gëzueshme dhe ekstazë vallëzimi audiencës kur merr ngacmuar.

Gjallë, i gëzuar dhe mikpritës për të gjithë, Rio de Janeiro natën ofron një gamë të gjerë dhe me të vërtetë të larmishme të opsioneve argëtuese, për t'iu përshtatur të gjitha buxhetet dhe shije aq plot me surpriza, të tilla si energjia dhe dridhje.