turizëm

Turizmi Informacion dhe këshilla për disa të mira turne, udhëtime, rritjen, dhe bizhuteritë pak të njohura rreth qytetit haptazi për vizitorët e qytetit. I LOVE RIO sjell këshilla të detajuara dhe të specializuara se si për të shijuar më mirë peizazhe të ndryshme - male, plazhe, parqe, dhe më shumë. Nga mundësi e përkryer foto, në mënyrën më të mirë të kalojnë një ditë me shi në Rio, si edhe klasa dhe ekskursione.


Monumentet e famshme sa më shumë thesare të vogla dhe praktikisht të panjohura janë zbuluar dhe paraqitur. Informacione të hollësishme se si të arrijnë ndonjë pjesë të Rio, ose ku mund të gjeni udhëzon më të mira, është ofruar të gjithë Portal.


Rio de Janeiro fotografitë

Pllajë trashëgimi DHE Site Trashëgimisë


I famshëm për plazhet e saj, karnaval Botërore, dhe statuja portreti i Krishtit Shpenguesi, Rio de Janeiro është një qytet i pasur e historisë, kulturës, traditave, dhe natyrës që shkojnë përtej asaj që është e njohur zakonisht. Brigjet mrekullueshëm, male monolitike, ujëvarat, pyjet paprekura urbane, ishuj, dhe madje edhe liqene të gjithë mund të gjendet brenda kufijve të qytetit Rios.


Kalatë ushtarake, kishat e bukura, muzetë, ndërtesat historike, dhe qendrat kulturore të shpërndara nëpër lagje thellësisht të ndryshme nga njëri-tjetri, tregojnë historinë e një qyteti si të pasur në shpirt si ajo është në bukuri, dhe të sigurojë një shtesë interesante për natyrën spektakolare Rios.


Emëruar nga trashëgimisë botërore të UNESCO-s dhe vend i trashëgimisë në vitin 2012, institucioni i dha titullin në Rio de Janeiro në njohjen e rrugës jashtëzakonshme parametrat natyrore të qytetit bashkohen me peizazhin urban, dhe në njohjen e bukurinë e saj të ndryshme dhe të jashtëzakonshme.

Më tej për të theksuar disa monumentet lokale të tilla si statuja Krishti, plazhin Copacabana, kopshtet botanike, të Tijuca Pyjeve, dhe kalatë ushtarake, UNESCO gjithashtu i njohur frymëzim të vazhdueshëm artistik që Rio de Janeiro me kusht që të muzikantëve, landscapers, dhe artistëve gjatë vitits.


Monumentet më të famshme në Rio janë statuja e Krishtit Shëlbues, dhe Sugar Loaf - simbole portreti e Rio de Janeiro për gati një shekull. Megjithatë, qyteti karakteristika shumë atraksione të tjera që, ndërsa jo aq i njohur, mund të jetë po aq e paharrueshme.


Ikonë Bota e Rio de Janeiro, 30 metër i lartë statujë Krishti qëndron në Malin Corcovado, në Parkun Kombëtar të Pyjeve Tijuca. Vizitorët mund të arrijnë statuja përmes ashensorë panoramike dhe për të vizituar kapelës themeluar në bazën e monumentit.

Të gjithë nga statuja, E drejta për hapjen e Guanabara Bay, dhe në rritje rreth 400 metra të lartë, mali Sugar Loaf është një nga vizionet nënshkrimit të Rio de Janeiro. Ky formacion shkëmbor i mrekullueshëm i jep të gjithë vizitorëve mundësinë për disa pikëpamje dhe përvojat madhështore. Alpinistët mund të eksploruar lartësitë e saj monolite dhe vizitorët mund të udhëtojnë nëpërmjet teleferik të drejtë në majë të malit, për një nga pikëpamjet më të pabesueshme në kontinent, duke përfshirë edhe pikëpamjet e ajrore të qytetit të Niteroi, Krishtit plazhit Shëlbues dhe Copacabana - tjetër i madh pikë referimi në qytet.

Një nga plazhet më të vizituara në botë, plazhi Copacabana është shtëpi për një ofertë të gjerë të restorante, bare, dyqane, butiqe modës, teatro, galeri dhe tregon - me tërheqjen kryesore këtu qenit oqean blu të qartë dhe të gjitha aktivitetet që i lejon , të tilla si ujore dhe plazhi sportive, vrapim, biking, ose thjesht relaksuese në plazh gjobë dhe shijuar pamje.

Aty pranë, Ipanema është qendra e universit luksoz Rios - të dashur nga poetë, muzikantë dhe miliona vizitorëve, kjo lagje është shtëpi për një nga plazhet shumë të mira urbane në botë dhe vendi për disa nga dyqanet më të njohur dhe joshës, dyqane dhe galeritë në vend. Është një vend i mrekullueshëm për të shijuar pamje, të tilla si mali Morro Dois Irmaos, ujërat bruz dhe goers plazh të bukur.

E vendosur në një nga zonat më të arritshme dhe turistike të Rio, Mali Morro Dois Irmãos nuk është vizituar shpesh, por ofron një pamje të mrekullueshme të rrethet e Ipanema dhe Leblon kohë, direkt në të gjithë nga ajo, ishujt Cagarras të bëjë për një gjysmë madh nje xhiro nje ditore dhe të ofrojë një pamje të veçantë të qytetit. Ky arkipelag, ndodhet vetëm pak kilometra nga plazhi Ipanema, është një vend i madh për të vizituar në kërkim të një takim të ngushtë me natyrën dhe biodiversitetin Brazilit. Si një strehë kafshë të egra, shumë specie të kafshëve detare, nga uji apo ajri, mund të shihet këtu.


Sot, mbi 1,6 milionë njerëz vizitojnë Rio çdo vit, dhe ndërsa turizmi në Rio de Janeiro ka lulëzuar për më shumë se njëqind vjet, ajo që tërhoqi vizitorët në qytet evoluar në mënyrë dramatike. Fillimisht, Sugar Loaf nuk ishte i arritshëm nëpërmjet kabllo-makinë, statuja Krishti nuk ekzistonte në mal Corcovado, dhe plazhet janë parë si të rrezikshme dhe të përdoret vetëm për banjot terapeutike. Gjërat sigurt kanë ndryshuar - por, ende shumë vende të mrekullueshme mbeten praktikisht të pashkelura nga vizitorët e sotme.


Njerëz nga e gjithë bota janë të tërhequr dhe të magjepsur nga përzierje unike e plazheve, maleve, parqet, kulturën dhe mënyrën e jetesës, të cilat kanë dhënë frymëzim për shumë forma të artit, letërsisë, poezisë dhe muzikës.

Muzetë, galeritë dhe teatro janë të rrethuar nga një peizazh jashtëzakonisht dramatike ku natyra plotëson metropol urbane dhe zgjuarsi mrekullueshëm e favelas. Grup i hostele dhe banesave të bëjë vizita të rehatshme dhe argëtim, ndërsa një shumëllojshmëri të opsioneve të transportit të lejojë vizitorët shumë mënyra të lehtë për të zbuluar dhe përjetuar qytetin.


Nga majë malet Rios mund të marrë në pamje madhështore të cityscape përreth dhe kapur bashkëveprim saj textural - në mes maleve dhe detit, Pyjeve dhe qytetit, magji të lartë rritje dhe favelas zvarrisës - në një mënyrë që është e vështirë të kujtoj nga toka.


Sugar Loaf, Corcovado dhe Dois Irmãos janë ndër më të njohur të këtyre shpatet, ndërsa Pedra de Gávea ofron një ekskursion disi më të fuqishme me pamje në mënyrë të barabartë arrestimit.

Parku Kombëtar Tijuca është një nga pyjet më të mëdha urbane në botë, të vendosura shumë afër në zemër të Rio. E pasur e kodra shkëmbore dhe male të vogla, ajo ofron rritje exhilarating përgjatë çara pjerrët dhe shtigje të fshehura, duke lejuar pushimeve të gëzojnë një ujëvarë ose për mrekulli në faunës ekzotike, rrushi që jeton në xhungël, jutting formacionet shkëmbore dhe kafshë të egra endemike. Nga majat e saj malore vizitorët mund të shohin gjerësinë e madhe dhe pafundësinë e pyllit, dhe të marrë në komandues Panoramas të qytetit poshtë.

Rio ka një bollëk të jashtëzakonshme të expanses e madhe e gjelbër, duke përfshirë parqet e qytetit, pyjet dhe parqet e shtetit. Përgjatë bregdetit në mes të Botafogo dhe Centro është një hapësirë e harlisur e gjelbër i quajtur "Parque bëj Flamengo", apo Flamengo Park. Të mëdha, pemë ekzotike vijë rrugën ku njerëzit mund të gjenden drejtimin, duke ushtruar, patinazh, bicycling, duke ecur apo vetëm duke pushuar.

Për tmerrshëm pemë dhe specie ekzotike, e "Jardim Botanico", apo Kopshti Botanik, është vend ideal. Krijuar në 1808 nga familja mbretërore kryesisht për kultivimin e bimëve terapeutike dhe mjekësore, kopsht dhe serat tani luajë të presë për një përzgjedhje përshtypjelënëse të ndryshme të bimëve - erëza orientale, të tilla si vanilje dhe kanellë, perime nga Portugalia dhe Guiana, dhe bimë, pemë dhe cacti nga e gjithë bota.

E "Parque Natural Municipal de Marapendi", apo Marapendi Park Komunal, të arritshme nëpërmjet zonës perëndimore të Rio, ofron vizitorëve me një sërë aktivitetesh, duke përfshirë hiking, picnicking dhe frolicking në fushat e lojës. E "Lagoa de Marapendi", apo Marapendi Laguna, ndodhet në rrethin e Barra da Tijuca është e pasur me pamje piktoreske, ujërat e qartë dhe një grup të zogjve dhe kafshë të egra. Vizitorët mund të gëzojnë një udhëtim skenik varkë përgjatë liqenit.

Laguna më e famshme në qytet është "Logoa Rodrigo de Freitas", i njohur edhe si "zemër të Rio de Janeiro." Ky liqen i qetë është një vend i madh për të shijuar pamje të qytetit, si dhe për të ushtruar dhe të praktikuar të gjitha llojet e sporteve ujore dhe tokësore. Nga kanotazh, të biking, trekking, vraponte për sport ose praktikuar joga dhe banje dielli, rruga përreth lagunën ofron shumë opsione për t'u çlodhur dhe të punojnë jashtë, duke shijuar ditët zakonisht të freskëta dhe të ndritshme në Rio.


Si një kujtesë të çmuar të historisë së pasur, kulturës, dhe evoluimin e Rio de Janeiro, një numër i kalatë ushtarake pasuruar brigjet dhe horizontin e qytetit, si dhe dhjetra e kishave dhe monumenteve shpërndara në të gjithë dhjetra e rretheve.


Katedralja portreti dhe me të vërtetë unik de São Sebastião do Rio de Janeiro është një shtëpi shumë moderne dhe të lë pa frymë të ndërtimit të besimit të popullit Carioca dhe mijëra vizitorë të cilët gjejnë në hartimin e saj magjike, shpërblimet e fshehta të artit dhe rrezet e diellit. I njohur për formën e saj konike dhe artit pikturuar qelqi në dritaret e saj të cilat shkojnë nga dyshemeja deri në tavan duke formuar një kryq, kjo perlë e arkitekturës është e vendosur në qendër financiare të qytetit, ku ai hapi dyert e saj në botë në '70. Me hapësirë këmbë për 20,000 njerëz, kjo mund të jetë shpikur lehtësisht si një nga tempujt më të mëdha në Amerikën e Jugut.

Jo shumë larg, mes plazhet e Copacabana dhe Arpoador qëndron Copacabana Fort, me guxim përballë Oqeani Atlantik. E ndërtuar në vitin 1914, ky bunker i armatosur ruajtur brigjet e Rio deri çaktivizuar për mbrojtjen bregdetare në vitin 1987, por ende vizitorët mund të admirojnë fuqinë e muret e saj dhe topat Krupp që e mbrojti atë. Në ditët e sotme ajo është përdorur si Muzeun e Historisë Ushtrisë dhe kjo i jep vizitorëve sightings të bukura të plazheve dhe tërë gjirin, si vendndodhjen e saj u kap strategjike për të mbikqyrur zonën me 360 ° vizion.

E bukur dhe historikisht i rëndësishëm "Parque Lage", në periferi të rrethit të Jardim Botanico është një pikë referimi kryesor historik nga koha e kolonizimit brazilian, dhe në shtëpi në një kopsht të bukur. Pallati mbi të parit ekspozitave bukurinë sofistikuar të arkitekturës në fillim të shekullit të 19-të, krah për krah me artin bashkëkohor nga "Escola de Artes Visuais", Shkollën e Arteve Pamore.


Rio de Janeiro është respektuar gjatë dekadave të fundit për kontributin e saj në botën artistike. Kjo është pjesërisht për shkak të investimeve të qeverisë në galeritë dhe ekspozitat e të gjithë qytetin. E "Museu de Arte do Rio," ose Rio Muzeu Artit, u përurua në vitin 2013, dhe pret ekspozita lezetshëm dhe ngjarjet gjatë gjithë vitit. E "Museu de Arte Moderna", apo Muzeu i Artit Modern, si dhe "Centro Cultural Banco do Brasil", ose Banka e Qendrës Kulturore Brazil, gjithashtu planifikojë ekspozita njohura ndërkombëtarisht gjatë gjithë vitit.


Një tjetër aspekt i repertorit kulturor Rios është teatri i tij, dhe vlerësimin e përhapur e artet e interpretimit. E "Teatro Komunale," apo Teatri i Komunës ", është një nga ndërtesat më të habitshme në qytet. E ndërtuar në stilin barok në 1909, ajo kryesisht ekspozitave koncerte klasike, operat dhe baletet, si dhe disa teatrin muzikor.


Natës Rio është tërësisht unik dhe pranimi - mirëpritur në popullin e saj dele të gjitha shijet, prejardhje dhe orientimet. Ajo është e mbushur me pasion për jetën, lumturi, muzikë të gjallë, një spektër ngjyrash, dhe të mirat.


Njohur për harqeve të bardha që shënojnë hyrjen në rrethin bohem Rios, dhe shtëpia e hapave tiled me shkëlqim që ngjitet në lagjen e Santa Teresa, Lapa është si asnjë vend tjetër në botë. Stalla Colorful shitjen kokteje, birra dhe piper ushqimit rrugë walkways, ndërsa rrugët janë të veshur me bare projektimit të gjallë muzikë, tradicionale, të tilla si Samba, Forro dhe Funk.

Institucione elegant dhe i sofistikuar mund të gjenden në rrethet e Copacabana, Ipanema dhe Leblon, ndërsa baret dhe shesheve piper çdo lagje, gumëzhin me muzikë të lumtur dhe kërcëllimë e banorëve të Rios.


Si industria përballueshme banesë është zgjeruar në Rio, pronarët kanë punuar pa pushim për të bërë institucionet e tyre si simpatik dhe unik të jetë e mundur. Ata kanë tendencë për të krijuar një ambient të mrekullueshme, të zgjeruara me bashkësinë ndër bare përbashkëta, dhoma e jetesës dhe kuzhina.


Ka edhe një numër i konsiderueshëm i strehimit luksoze në dispozicion në qytet. Disa hotele plushest mund të gjenden në rrethet modë e Copacabana, Ipanema dhe Leblon, duke siguruar mysafirët me kuzhinë gustator, pishina, bare, sauna dhe shërbime masazh.

Pikë referimi Copacabana Palace është përsëri në krye të listës të Amerikës së Jugut e hoteleve me 5 yje, dhe kjo është padyshim një duhet-shih në Rio de Janeiro. Ajo hapi dyert e saj për turistët nga e gjithë bota në vitin 1923, dhe që atëherë ajo ka paraqitur disa prej vizitorëve më të pasura dhe më të famshëm në kryeqytetin Carioca, të tilla si Marilyn Monroe, Lady Diana dhe Luciano Pavarotti, për të përmendur disa.

Për ata që vizitojnë Rio në biznes, ka shumë hotele elegant në rrethin zhvillim tregtar dhe modern të qytetit, Barra de Tijuca. Ka edhe opsione këndshëm dhe të lira hotel me pika rreth qendrës së qytetit, si dhe rrethet që e rrethojnë atë, të tilla si Catete, Flamengo, dhe Lapa.

Një tjetër opsion është e këndshme apartament me qira. Me ardhjen e shumë të suksesshme disa ndërmarrje on-line, ka pasur një rritje të paparë në këtë lloj të kalojnë pushimet. Udhëtarët janë në gjendje për të zgjedhur shtëpinë e tyre larg nga shtëpia duke marrë me qera nga dhoma zbukuruar plotësisht dhe komod në apartamente dhe shtëpi.


Transporti publik raundin e Rio de Janeiro e bën çdo pjesë e qytetit lehtësisht të arritshme. Një vizitë autentike në Rio nuk do të jetë i plotë pa marrë një udhëtim në një nga autobusët shpejtë hipur. Nga ana tjetër, metro është i shpejtë dhe i besueshëm dhe ndjek rrethet më të njohura turistike në qytet.


Marrja me qira një biçikletë mund të jetë një alternativë shumë e këndshme, sidomos në një ditë me diell. Ka shtigjet shkëlqyer biçikletë të gjithë së bashku shtrihet kryesore të plazhit në Leblon, Ipanema, Copacabana, Leme, Botafogo dhe Flamengo. Në mënyrë të ngjashme, rrugët që rrethojnë Rodrigo de Freitas Lagoon, janë ideale për një udhëtim i lezetshëm dhe piktoresk biçikletë.

Nëse kjo është një shpejtë, udhëtim të trafikut të lirë në të gjithë qytetin, apo një ekskursion ndonjë gjë që është në dyqan, taksitë konvencionale dhe rides moto-taksive janë disa nga mënyrat më efikase dhe exhilarating për të marrë rreth qytetit.

Jahte dhe helikopterë gjithashtu ofrojnë mënyra emocionuese të përjetojnë ujërat e Rio-së smerald dhe ishujt skenik dhe për të marrë pamje të bukur dhe unike panoramike cityscape. Rio mburret me një nga më të frymë-marrjen dhe topografive unike të çdo qyteti në botë - malet, plazhet, pyjet dhe rritje të lartë ndërtesa lajmëroj në njëri-tjetrin në një mënyrë të mesmerizing, duke ofruar vizitorëve pamje të lë pa frymë nga vetëm rreth çdo kënd, dhe kurrë më mirë se nga lart.